G-7'de Rusya tartışması: Trump kimseyi ikna edemedi!

26 Ağustos 2019, 17:21

G-7 Liderler Zirvesinde, Trump’ın Rusya önerisine yönelik tartışmalar sürüyor. Zirvede, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın ısrarla Rusya’yı istediği ancak diğer liderlerin buna karşı çıkması üzerine gergin anların yaşandığı öğrenildi.

G-7 ülkelerinin zirvesinde Rusya’nın gruba yeniden katılımı konusunda derin bir anlaşmazlık yaşandığı ortaya çıktı.

Dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip ülkelerin buluştuğu G-7 Liderler Zirvesinde, Rusya konusunda anlaşmazlıkların yaşandığı öğrenildi. The Guardian gazetesine yansıyan haberlere göre, ABD Başkanı Trump Rusya’nın masaya tekrar çağrılması için ısrarcı olduğu öğrenildi. Diplomatik kaynaklara dayanan haberde, ABD Başkanı Trump’ın Rusya’yı geri istediği ancak, G-7 liderlerinin, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna topraklarına saldırganca tavırlar sergilemesi noktasındaki tutumunun devam ettiğini ileri sürerek bu talebi reddettiği öğrenildi. Buna göre, liderlerin 24 Ağustos 2019’da bir araya geldiği akşam yemeğinde Trump’ın ısrarı nedeniyle son derece gergin anlar yaşandı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA: “TEK BİR ÜLKENİN DAVETİYLE DÖNMEMİZ İMKANSIZ”

Öte yandan, Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya’nın tek bir ülkenin davetiyle G7/G8 zirvesine dönmesinin imkansız olduğunu aktardı. Rus sözcü, 26 Ağustos 2019’da yaptığı açıklamada Rusya’nın, zirvedeki her karar fikir birliğiyle alınırken sadece bir ülkenin davetiyle G7/G8 grubuna geri dönmesinin “imkansız” olduğunu belirtti.


İTALYA, TRUMP’A DESTEK Mİ VERDİ?

The Guardian’ın haberine göre, Trump’ın İran, Suriye ve Kuzey Kore gibi konuların ele alındığı bir ortama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeniden davet edilmesi gerektiğini savunduğu ancak ona sadece İtalya’nın görevi bırakacak olan Başbakanı Giuseppe Conte’nin destek verdiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin tarafsız kaldığını, masadaki diğer liderlerin tamamının -İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın- buna sert bir biçimde itiraz ettiğini aktardı.

DONALD TRUMP
G-7 LİDERLER ZİRVESİ
Kırım'ın işgali
Rusya