G-20 Zirvesinde Trump-Putin görüşmesi: Ukrayna'daki durum da müzakere edildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 12:03
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 12:03

Dünyanın ekonomik anlamda en büyük 20 ükesini buluşturan G-20 zirvesİ, Japonya’nın Osaka kentinde başladı.

Zirvede, ABD Devlet Başkanı Donald Trump ve Rusya Federasyonu Devlet Başkaı Vladimir Putin, arasında sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

Beyaz Saray’ın resmi Twitter hesabından görüşme sonrası yayınlanan açıklamada, “Başkan (Trump), (Rusya Devlet Başkanı) Putin ile görüşmesini tamamladı. Her ikisi de, ilişkilerin iyileşmesinin iki ülkenin ve dünyanın ortak çıkarları için önemli olduğu konusunda hemfikirlerdi. Ayrıca görüşmede, İran, Suriye, Venezuela ve Ukrayna’daki durumları müzakere ettiler.” denildi.

TRUMP – PUTİN GÖRÜŞMESİNDE UKRAYNA’DAKİ DURUMDA KONUŞULDU

Rusya’nın, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirmesi, 3 Ukrayna gemisine ve 24 Ukraynalı denizciyi alıkoymasıyla ilgili Başkan Trump’ın, serbest bırakılmalı çağrısı yaptığı ve bu durum çözülene kadar Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmeyi reddettiği biliniyordu.

Aradan 7 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen, Rusya cephesinden herhangi bir adım gelmedi. Bugün başlayan G-20 Zirvesinde de iki lider, bu konuya hiç değinmeden basına ilişkilerin düzelmesine yönelik yeni adımlar atılacağına dair mesajlar verdi.