Futbolu Kırım'ın işgalini meşrulaştırmaya alet ettiler!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 01:24
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 01:24

Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizmasından yeni hamleler geliyor. Bu politika doğrultusunda Rus işgalcilerle işbirlikçilerinin attıkları son adım da dikkatlerden kaçmadı.

27 Mart 2019 tarihinde PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı yapılmasının planlandığı öğrenildi.

KIRIM İŞGAL ALTINDA, UEFA’NIN YAPTIRIMLARI VAR!

UEFA tarafından tanınmayan KKTC Futbol Federasyonu kulüpleriyle TFF’ye bağlı kulüplerin yaptırımlar nedeniyle özel maç bile yapamadığı biliniyorken söz konusu karşılaşma haberi soru işaretlerine yol açtı. 2014 yılındaki Rus işgalinden itibaren UEFA’nın Kırım kulüplerine yaptırım kararı ortadayken söz konusu hazırlık maçının nasıl oynanacağı merak konusu oldu.

Bununla birlikte Türkiye’nin Kırım’ın işgalini tanımadığını defalarca deklare etmesine ve bu konuda uluslararası yaptırımlar bulunmasına rağmen bahsi geçen hazırlık maçının organize edilebilmesine ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) halen açıklama bekleniyor.

Konuyla ilgili QHA, TFF ile irtibata geçmişse de milli maç nedeniyle herhangi bir yetkiliye ulaşılamadı.

KIRIM’IN İŞGALİNE İLİŞKİN FUTBOL YAPTIRIMLARI

Kırım futbol kulüplerinin Rusya Futbol Birliği himayesi altında Rusya liglerinde yaptığı maçlarım UEFA tarafından tanınmayacağı Ağustos 2014’te duyurulmuştu.

Daha sonra da UEFA, sözde Kırım yönetimine SKChF Sevastopol, Zhemchuzhina Yalta ve Tavria Simferopol takımlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren RFS tarafından düzenlenen futbol organizasyonlarında yer almasını yasakladığını duyurmuştu. Buna bağlı olarak Rusya’nın UEFA ve Ukrayna’nın onayı olmadan işgal altındaki Kırım’da herhangi bir futbol müsabakası düzenleyemeyeceği bildirilmişti.

Geçen yıl da Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), Rus takımlarının işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılmaları nedeniyle Rusya Futbol Birliği’ne karşı yaptırım uygulayabileceği duyurulmuştu.

2017 yılında Anji-2 ve Sokol isimli iki Rus futbol kulübünün işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılması ve tüm maçların hem FIFA hem de UEFA tarafından yasa dışı işgalinin tanımadığı Kırım’da düzenlenmesi gerekçesiyle FIFA, ciddi yaptırımlar uygulamak için Rusya Futbol Birliği ile ilgili inceleme başlattığını bildirmişti.