FSB siyasi tutsak Edem Bekirov hakkındaki iddianameyi hazırladı

Haberler
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:59
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:59

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Kırım Tatarı siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında yürüttüğü soruşturmayı sonlandırdı.

Edem Bekirov’un avukatları Aleksey Ladin ve İslam Velilayev ilerleyen günlerde savunmanın dava dosyalarını incelemeye başlayacağını ve daha sonra davanın mahkemeye gönderileceğini anlattı.

İslam Velilayev konuyla ilgili olarak, “12 Haziran’da (2019) Edem Bekirov’a iddianame sunuldu. Pek bir şey değişmedi, sadece Bekirov’un mühimmat ve patlayıcı ilettiği (iddia edilen) tarih ve saat belirtildi. Daha önce suçlamalar net değildi ve suçun işlendiği tarih belli değildi.” dedi.

“İddianameye” göre, FSB soruşturma görevlisi İvan Romanets dava materyallerini inceleyerek güya “Bekirov’un bir grup insanla anlaşarak mühimmat sakladığını tespit etti.”

Avukat Ladin, Bekirov’un suçlamaları reddettiğini ve daha önce verdiği ifadeyi teyit ettiğini ayrıca iddianamede belirtilen tarih ve saatte hiç kimse ile buluşmadığını bildirdiğini anlattı.

Ladin mesele ilişkin, “İfade alındıktan sonra savunma (olarak) güya mühimmatı başkasının verdiği tarih ve saate Bekirov’la bulunan insanların da ifadelerin alınması için başvuru yaptım. Ayrıca Bekirov ve kabul ederse gizemli tanık Memetov’un yalan makinesi testinden geçmelerini talep ettim. Cevap bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 6 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada, ağır hastalığı bulunmasına rağmen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukluluk halini 12 Ağustos 2019’a kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı.

FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.