FSB evlerini bastı, sözde mahkeme tutukladı: İşgalcilerden 9 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 00:00
Anife Bilal
28 Mart 2019, 00:00

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde bugün düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı aldı.

İşgali mahkemenin kararıyla Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Seythalilov, Akim Bekirov, Seytveli Seytnabdiyev, Farhat Bazarov, Erfan Osmanov, Seyran Murtaza, Servet Gaziyev ve Mecit Abdurahmanov 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Gazeteci Anton Namlyuk yaptığı açıklamada gözaltına alınanların geri kalanının yarın mahkemeye çıkarılacağını bildirdi. Ayrıca gazeteci arama sırasında yerleri tespit edilemeyen dört Kırım Tatarının gıyaben tutuklanacağını ve daha sonra onların hakkında arama emri çıkarılacağını belirtti.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.