Kanadalı Bakan Freeland: "Rusya'nın AKPM'deki hakları tek taraflı olarak geri verilmemeliydi"

Güncel
Feride Useinova
03 Temmuz 2019, 11:37
Feride Useinova
03 Temmuz 2019, 11:37

Ukrinform haber ajansının aktardığına göre; Ukrayna’daki reformlarla ilgili konferansın açılışını yapan Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kırım’ın işgali ve sonrasında uluslararası hukuku ihlal eden Rusya’nın, AKPM’ye geri alınmasına tepki gösterdi.

KANADALI BAKAN’DAN KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE TEPKİ

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, “Ukrayna ve diğer partlerlerimizle aynı fikirdeyiz. Rusya’nın, AKPM’deki hakları geçen hafta tek taraflı bir şekilde geri verilmemeliydi” sözlerini vurguladı.

Kanadalı Bakan, işgalden bu yana, Rus yönetiminin insan haklarını defalarca ihlal ettiğini ve yasa dışı bir şekilde insanları tutukladığını belirtti. Freeland, işgalci Rusya’nın Kırım’da, sivillere işkence çektirdiğine ve onları kaçırarak tutukladığına dikkat çekti. Ayrıca, Kırım Tatarlarına ve onların anıtlarına saldırdığını da ekledi.

“UKRAYNA’NIN SEÇME HAKKINI KULLANMASI BİZİ ÇOK ETKİLEDİ”

Freeland, Ukrayna halkının Rus saldırganlığı sonucunda toprakları işgal edilmesine rağmen demokratik seçimlerden yana tavır almasına dikkat çekerek, “Kırım ve Ukrayna’nın doğusunda yaşayan Ukrayna halkı, Rus saldırganlığına bakmadan bağımsızlığa, egemenliğe ve demokratik reformlara olan şartsız sadakatini gösterdi. Dezinformasyonun geniş bir şekilde kullanıldığı şu zamanda, liberal fikrin öldüğünü söyleyenler var. Milyonlarca Ukrayna vatandaşının Cumhurbaşkanı seçimlerinde seçme hakkını kullanması bizi çok etkiledi. Parlamento seçimlerinde de aynı tabloyu görmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.