Freedom House: İşgal altındaki Kırım'da özgürlüklere yer yok

Haberler
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 11:11
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 11:11

Rus işgali altındaki Kırım yarımadasında özgürlüklerin sınırlandırılması bir kere daha gözler önüne serildi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’un her yıl hazırladığı, bu yıl da “Freedom in the World 2019” (Dünyada Özgürlükler 2019) adıyla yayımlanan raporunda, Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım özgürlük olmayan bölgeler arasına girdi. İşgal altındaki Kırım 100 üzerinden 8 puan aldı.

Raporda, “İşgalci yönetim sert bir şekilde siyasi ve sivil hakları sınırlıyor, bağımsız medyayı susturmaya çalışıyor ve politikalarını desteklemeyenlere karşı terörle mücadele ve diğer kanunları uyguluyor. Birçok Ukrayna vatandaşı sürgün edildi veya Kırım’dan çıkmak zorunda kaldı. Rus işgaline karşı olan yerli Kırım Tatar halkının mensupları devlet tarafından özellikle sert baskılara maruz kalıyorlar” diye kaydedildi.

Özgür olmayan ülkeler listesine açık seçim yapmayan, aktif bağımsız medyaya sahip olmayan ve vatandaşlarına temel haklar garantisini vermeyen ülkeler giriyor. Freedom House’un değerlendirmelerine göre listeye 56 ülke ve bölge girdi.

RUSYA’DA ÖZGÜRLÜKLERE YAŞAM ALANI YOK

İşgalci ülke Rusya, raporda 100 üzerinden 20 puan aldı.

Konuyla ilgili raporda, “Devlet Başkanı Putin otoriter rejimi kontrol ediyor, seçimleri yönetmek ve muhalifleri baskı altında tutmak için güvenlik servisleri, adalet ve medya sistemini takip ediyor. Büyük bir yolsuzluk (kişiler arasında) güçlü bağ oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

Freedom House’un değerlendirmelerine göre Ukrayna “yarı özgür” bir ülke olarak nitelendirildi. Ukrayna’nın 100 üzerinden 60 puan aldığı raporda basın özgürlüğü alanına dikkat çekilerek Ukrayna’da gazetecilere saldırıldığı ve korkutulduğu belirtildi.