Fransız şirketleri Orta Asya pazarına girmeyi hedefliyor!

20 Kasım 2019, 11:11

Kırgızistan Cumhuriyeti’ndeki yatırım ortamının iyileştirilmesinden sonra Fransız şirketleri, ülke pazarına girmeyi amaçlıyor.

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, 19 Kasım 2019’da Paris’te, Fransa’nın MEDEF Uluslararası Girişimciler Birliğinin merkezinde, Fransa-Orta Asya İş Konseyleri Başkanı Christoph Fontaine, Fransız şirket başkanları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Kırgız tarafı, Kırgızistan’ın jeo-ekonomik durumunun avantajlarına dikkat çekti. Aydarbekov, ülkede iş yapmak için uygun koşulların yaratıldığını, İş Ombudsmanlığı Enstitüsünün kurulmasını, 1 Ocak 2021’e kadar iki yıl boyunca özel teşebbüslerin teftişine ilişkin bir moratoryumun başlatıldığını ve Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) büyümesini ve doğrudan yabancı yatırımları gibi birçok konuda bilgi verdi.

Christoph Fontaine, Kırgızistan ile ilişkilerin derinleştiğini belirtti. Fontaine göre, bir dizi Fransız firması Kırgızistan’da başarılı bir şekilde faaliyet gerçekleştiriyor, bazıları da yakın bir zamanda Kırgızistan pazarına girmeyi planlıyor.

Özellikle park ekipmanları üretiminde dünya liderlerinden olan Flowbird adlı firmanın, üretim için Kırgızistan’da fabrika açmayı planladığı bildirildi.

Bunlara da bakın: