Fransa Kırım Tatarlarına yapılan baskıları kınadı

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2019, 13:31
Anife Bilal
19 Mart 2019, 13:31

Fransa, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek vermeye devam ediyor. İşgal edilen Kırım’da Kırım Tatarları ile Ukrainlere karşı yapılan baskılar konusundaki hassas tutumunu sürdürüyor.

Fransa’nın Ukrayna Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “Fransa, yarımadada kötüleşen insan hakları durumu ve özellikle de Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskılardan dolayı endişe duyuyor. Ülkemiz etnik veya dini temele dayalı ayrımcılık vak’alarını kınıyor ve uluslararası hukuka aykırı olarak hapiste tutulan tüm insanları serbest bırakmaya davet ediyor. Fransa ayrıca Kırım’ın tarihi ve kültürel mirasın korumaya çağırıyor.” denildi.

Fransa’nın Ukrayna toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemeye devam ettiği özellikle belirtilen açıklamada, “Sınırların değiştirilmesi uluslararası hukuka ve aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun aldığı yükümlülüklere aykırıdır. Fransa, yarımadanın Rusya tarafından askerileştirilmesi ve Kerç Boğazı ile Azak Denizi’nde artan gerginlik dolayısıyla kaygılanmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.