Fransa İslam Konseyi: Avrupa'da en fazla Müslüman'ın yaşadığı ülkede İslam karşıtlığı yüzde 53 arttı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 12:37
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2021, 12:37

Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi’ne göre, Fransa’da 2020 yılındaki İslam karşıtı saldırılar, bir önceki yıla göre yüzde 53 artış gösterdi.

Fransa’da geçen yıl İslam karşıtı saldırılar, bir önceki yıla göre yüzde 53 artış gösterdi. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, bugün yazılı açıklama yayımlayarak, ülkedeki saldırıların en çok Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını aktardı. Zekri, 2020 yılı Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydederken, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını kaydetti.

CAMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR YÜZDE 35 ARTTI

Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. 2020 yılında CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Zekri, sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu vurguladı.

ZEKRİ: İSLAM İLE TERÖR ARASINDA İLİŞKİ YOK

İslam ile terör arasında bir ilişkinin olmadığını vurgulayan Zekri, Fransa’da yaşayan Müslümanların diğer dine mensup kişiler gibi dinini yaşayabilmesi gerektiğine dikkat çekti. İslam karşıtı saldırılar, Fransa’da Ekim 2020’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından da artış gösterdiği belirlendi. Diğer taraftan Fransa’da İslam karşıtı saldırıların yanı sıra Müslümanları hedef alan yasa tasarısı hazırlandı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin geçen yıl hazırladığı, “İslamcı ayrılıkçı” olarak bilinen ve “Cumhuriyet değerlerine saygıyı güçlendiren prensipler” olarak değiştirilen yasa tasarısı, Fransa’daki Müslüman toplumu hedef gösterdiği, hayatlarının neredeyse her alanına kısıtlamalar getirdiği gerekçesiyle eleştirilerin odağında.

CFCM, FRANSA İSLAM’I PRENSİPLER TÜZÜĞÜ’NÜ HAZIRLADI

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ise hükumetin desteğiyle “Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü”nü hazırladı. Tüzüğü birçok Müslüman sivil toplum kuruluşu imzalamasının yanı sıra, Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), Fransa İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) ile “İnanç ve Uygulama” adlı kuruluş, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle bu tüzüğü imzalamadı.
Çoğunluğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 6 milyon Müslüman’ın yaşadığı Fransa, Avrupa’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada.