Fransa genelinde süresiz grev: Hayat durdu!

05 Aralık 2019, 13:00

Fransa’da yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda sektör çalışanı, Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla bugün süresiz greve gidecek.

Akaryakıt zamlarını ve kötü ekonomik koşulları protesto eden sarı yeleklilerin gösterileriyle başlayan süreçte, alt ve orta gelirliler de yaşadıkları ekonomik sorunları dile getirerek tepki göstermeye başlamıştı. Macron ve hükumetin, emeklilik reformunu hayata geçirmekte kararlı olduklarını açıklamasıyla tepkileri üzerine çekmişti.

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

TOPLU TAŞIMALARDA AKSAMA

Grevler kapsamında ülke genelindeki okulların yüzde 65’i kapalı olacak, Paris’te 16 metro hattının 11’i sefer yapmayacak, 5’inde ciddi aksamalar yaşanacak. Banliyö trenlerinde ve otobüslerde de sorunlar meydana gelecek. Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı iptal edilirken, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmayacak. Ayrıca Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi. Sadece Paris’te değil diğer kentlerde de toplu taşımada büyük aksamalar yaşanacak.

GREVİN YANI SIRA ÜLKE GENELİNDE EYLEMLER DÜZENLENECEK

SNCF’den yapılan açıklamada, 5-8 Aralık’ta tren bileti satılmayacağı belirtilerek daha sonra yapılacak tren seyahatlerinin mümkün olan en ileri tarihe ertelenmesi tavsiyesinde bulunuldu. Toplu taşıma araçlarında yaşanacak aksamalar, yollarda da yoğun trafiğin oluşmasına neden olacak. Grevlerden esnafın da olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Emeklilik reformunu protesto eden yüz binlerce kişi ülke genelinde gösteriler düzenleyecek. Paris’te Gare de l’Est tren garında toplanacak eylemciler, Nation Meydanı’na kadar yürüyecek.

EYLEMLERİ ÇOK SAYIDA SENDİKA VE SARI YELEKLİLER DESTEKLİYOR

Gösterileri ve grevleri, ülkenin en büyük işçi sendikası Genel İşçi Konfederasyonu başta olmak üzere çok sayıda işçi sendikası, polis sendikasının yanı sıra sarı yelekliler de destekliyor. Başkentte eylemin yapılacağı güzergahtaki esnaf kepenklerini indirecek. Ülkenin diğer şehirlerinde de sokağa çıkacak protestocular, Macron yönetiminin emeklilik reformundan vazgeçmesini bekliyor.

MACRON YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ İPTAL ETTİ

Öte yandan Macron’un grev ve gösterilerin yol açacağı sorunların çözümüne odaklanmak için yurt dışı ziyaretlerini bir süreliğine iptal ettiği belirtildi. Geleneksel olarak tepkilerini grev ve eylem yoluyla dile getiren Fransızlar, daha önce de birçok grev yaptı. 1995’te yapılan grev 3 hafta sürmüştü ve hayat felç olmuştu. Grevin 1995’tekinden daha büyük olacağı kaydediliyor.

GREVE KATILACAKLARIN LİSTESİ KABARIK

Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France’ın çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, öğrenciler, postane çalışanları, memurlar, avukatlar, tarım çalışanları, ambulanslardaki görevli sağlık ekibi, taksi şoförleri, öğretmenler, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF çalışanları, nakliye şoförleri, hastanelerin acillerinde çalışanlar, Fransız otomobil markası Renault ve rafineri çalışanları 5 Aralık Perşembe gününden itibaren süresiz greve gidecek.

Bunlara da bakın: