Fransa devlet televizyonunun Karabağ'daki tarafsız haberciliği kısa sürdü!

25 Ekim 2020, 16:17

Fransa’da devlet televizyonu TF1’in, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgal ettiğine dair ifadelere yer verilen bir haberi yayınladıktan kısa süre sonra kaldırıldı. Kanal, tarafsız Dağlık Karabağ haberi nedeniyle, Ermeni terör örgütü Asala üzerinden ölümle tehdit edildi.

Fransa devlet televizyonu TF1, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için Dağlık Karabağ’da başlattığı operasyona ilişkin bölgeden tarafsız bir haber yayınladı. O haber kısa sürede yayından kaldırıldı. Fransa devlet televizyonu TF1’e, yayımlandıktan sonra kaldırılan tarafsız Dağlık Karabağ haberi nedeniyle, Ermeni terör örgütü Asala ve Fransız Ermeni Örgütleri Konseyi (CCAF) Eşbakanı Franck Papazyan tarafından açıkça ölüm tehditleri yağdı.

TF1’in internet sitesinde 22 Ekim akşamı yayınlanan ve kısa sürede kaldırılan “Dağlık Karabağ: cephe hattında röportaj” adlı yaklaşık 4 dakikalık haberde, Azerbaycan cephe hattından çekilmiş görüntülere yer verildi.

BÖLGEDEKİ ERMENİ DEHŞETİNİN AYRINTILARINA YER VERİLMİŞTİ

Azerbaycan ordusunun ilerleyişini gösteren ve Dağlık Karabağ’daki Ermeniler için “ayrılıkçı” ifadeleri kullanılan söz konusu haberde, Ermenistan tarafının köyleri bombalaması sonucu evlerin yıkıldığı, can kayıplarının olduğu, çiftlik hayvanlarının öldüğüne dair ayrıntılar bulunuyordu.

AZERBAYCANLILAR TÜRKİYE’YE SEVGİLERİNİ GÖSTERMİŞTİ

Haberde, açıklamalarda bulunan Azerbaycanlı bir komutan, morallerinin iyi olduğunu, askeri olarak üstünlüklerinin bulunduğunu söylerken, Bazukalı bir asker de Ermeni tarafının silahlarını bırakıp kaçtığını aktarmıştı. Ellerinde Türk bayrağı dalgalandıran Azerbaycanlılar da verdikleri destekten dolayı Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgilerini ifade etmişti.

ASALA TEHDİTİ

Fransız Ermeni Örgütleri Konseyi (CCAF) Eşbakanı Franck Papazyan, Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda, TF1 kanalı ve gazeteci Liseron Boudoul’u açıkça hedef gösterdi.

CCAF’ın sosyal medya hesaplarından da TF1’e karşı kitlesel protesto ve boykot çağrısı yapıldı. Bir Facebook kullanıcısı, “TF1 kanalının yöneticilerinin birkaçının başı kesildiği vakit, daha iyi görürler.” yorumunu paylaştı. Başka bir kullanıcı ise “Asala’ya ihtiyaç var.” dedi.

ASALA- ERMENİ TERÖR ÖRGÜTÜ
ASALA veya Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu. 1975 ve 1985 yılları arasında, Türkiye dahil 16 farklı ülkede Türk ve diğer sivil, mülki ve diplomatik hedeflere karşı bombalı ve silahlı eylemlerde bulunmuş solcu, aşırı milliyetçi ve silahlı terör örgütü.

DAĞLIK KARABAĞ’IN İŞGALDEN KURTARILMASI DEVAM EDİYOR

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ASALA
Azerbaycan
Ermenistan
Fransa devlet televizyonu
Karabağ
TF1
Bunlara da bakın: