Fransa devlet kanalı Kırım'ı hiçe saydı

Diaspora
Ömer Kaya
12 Ocak 2022, 10:39
Ömer Kaya
12 Ocak 2022, 10:39

Fransa devlet televizyon kanalında Ukrayna’nın doğusundaki durumla ilgili bir haberde, işgal altındaki Kırım hiçe sayıldı ve Kırım toprakları Rusya’ya aitmiş gibi gösterildi. Fransa devlet kanalındaki yer alan haberde, 2014 yılında Ukraynalı ayrılıkçıların Rusya’nın desteğiyle Donbas’ın bir bölümünü ele geçirdiği söylendi.

Fransa devlet televizyon kanalı, 10 Ocak 2022 tarihinde, Ukrayna’nın doğusundaki durumla ilgili bir haberinde Rus işgali altındaki Kırım topraklarını işgalci Rusya’nın haritası içerisinde gösterdi. Devlete ait kanalın yayımladığı “Ukrayna, Rusya ile ordu siperlerinde” başlığı altındaki haberde, 2014 yılında Ukraynalı ayrılıkçı militanların Rusya’nın desteğiyle Donbas’ın bir bölümünü ele geçirdiği söylendi.

Fransa devlet televizyon kanalındaki, Ukrayna ve Kırımla ilgili açıklamada, “Son zamanlarda Rusya, Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker konuşlandırdı ve bu bir işgal tehdidi yarattı.” ifadesine yer verildi.

Devlet kanalında yer alan video haberin devamında, geçici işgal altındaki Kırım, önce Ukrayna topraklarının bir parçası olarak belirtildi ardından Rusya Federasyonu topraklarıyla aynı renkle işaretlendiği bir harita gösterildi. Geçici işgal altındaki Donbas bölgeleri, ayrı bir renkle gösterildi.