Fransa'dan Ukrayna'ya, tıbbi ve acil durum ekipman yardımı gönderildi

Güncel
Manas
22 Mart 2022, 21:49
Manas
22 Mart 2022, 21:49

Avrupa ülkeleri, Ukrayna’ya yardım desteğini sürdürüyor. Fransa, kurtarma ekiplerinin araç ve ekipmanlarını Ukrayna’ya gönderdi. Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna’ya doğru 11 itfaiye aracının, 16 ambulansın, 49 ton tıbbi ve acil durum ekipmanın yola çıktığı belirtildi.

Fransa, işgalci Rus ordusunun Ukrayna topraklarında işlediği suçlarını ve uluslararası anlaşmaları ihlal etmesini kınıyor. Fransa’da dün, Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransa’nın Rusya Merkez Bankasına ait 22 milyar euro (24 milyar dolar) değerindeki varlığını dondurduğunu açıkladı. Fransa bugün, Ukrayna’ya tıbbi yardımlarını göndermek üzere 11 itfaiye aracı, 16 ambulans, 49 ton tıbbi ve acil durum ekipmanın gönderildiğini belirtti. Tıbbi malzeme ve araçlar, Ukrayna Devlet Acil Servisine teslim edilecek.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN UKRAYNA’YA DESTEK MESAJI

Fransa Dışişleri Bakanlığı resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Rus ordusu, Ukrayna’da vahşice saldırılarına devam ediyor. Devlet hastanelerine ve okullara saldırılması kabul edilemez!” ifadesine yer verdi. Açıklamada ayrıca, Ukrayna’da savaşın ortasında kalan sivillerin hayatlarını kurtarmak için Fransa’nın destek olmaya devam edeceğinin altını çizildi. Öte yandan Fransa’nın Rusya’ya karşı yaptırımlarının da devam edeceği vurgulandı.