Fransa'da sınır dışı işlemleri sırasında Kovid-19 testi nedeniyle o göçmenlere hapis cezası!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Şubat 2021, 12:51
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Şubat 2021, 12:51

Fransa’da sınır dışı işlemleri sırasında Kovid-19 testini reddettiği kabul edilen göçmenlere hapis cezası verildi. Ülkeden sınır dışı edilmek için gözaltındaki işlemleri gerçekleştirilen göçmenlerden 4’ü, koronavirüs testini yaptırmayı reddettikleri öne sürülerek 3 ay hapse mahkum edildi.

Fransa’da göçmenlere yönelik özgürlük ve hak ihlalleri sürüyor. Haber Le Parisien’in bildirdiğine göre Fransız polisi, geçen hafta ülkelerine gönderilmek üzere Paris’teki gözaltı merkezinde tutulan bazı göçmenlere resmi prosedür gereği diyerek Kovid-19 testi yapmak istedi. Göçmenlerden 4’ü, PCR testi işlemi yaptırılması için çağrıldığını anlamayarak revire gitmeyi reddedince hapis cezasına çarptırıldı.

4 KİŞİYE 3 AY HAPİS CEZASI

Hakim karşısına çıkarılan göçmenlerden 4’ü, koronavirüs testini yaptırmayı reddettikleri öne sürülerekhapse mahkum edildi. Paris Yargı Mahkemesi “sınır dışı edilme sırasında zorunlu bir prosedürü yapmayı reddettikleri” gerekçesiyle göçmenlere 3 ay hapis cezası verdi.

GÖÇMENLERİN GEREKÇELERİ ÖĞRENİLDİ

Senegalli olduğu öğrenilen göçmenlerden birinin, savunmasında, gözaltındayken ne olduğu hakkında bilgilerinin olmadığı bir işlem için çağrıldıklarında revire gitmeyi reddettiklerini dile getirdiği kaydedildi.

“CİDDİ BİR ÖZGÜRLÜK İHLALİ”

PCR testinin reddedilebilen tıbbi bir prosedür olduğunu belirterek, göçmenlerin avukatlarından Martin Vettes, kararı “ciddi bir özgürlük ihlali” şeklinde nitelendirdi.