Fransa’da kuş gribi paniği başladı

Güncel
Ozan Barış Erim
20 Kasım 2020, 11:48
Ozan Barış Erim
20 Kasım 2020, 11:48

Avrupa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en çok etkilediği ülkelerden Fransa’da ikinci bir kentte daha kuş gribi vakası görüldü. Kuş gribi vakalarında artış görülmesinin paniğe yol açtığı bildirildi.

Fransa Tarım Bakanlığının, Ulusal Sağlık Güvenliği Dairesine (Anses) dayandırdığı açıklamada kuş gribi nedeniyle yüzlerce tavuğun itlaf edildiği Korsika Adası’ndan sonra bugün Yvelines kentindeki bir tavuk çiftliğinde de vakalar tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, Anses uzmanlarının iki salgın arasındaki bağlantıyı ve kaynağı belirlemeye çalıştığı ifade edildi. Öte yandan hükumet, bölgede gribin başka hayvanlara bulaşmasını engellemek için ulusal çapta önlemlerin artırılması talimatını verdi.

CANLI KÜMES HAYVANI SATIŞI YASAKLANDI

Ülkede kasım başında da göçmen kuşların, rotaları üzerindeki yerlere kuş gribi taşıması riski bulunduğu için 45 bölgedeki kümes hayvanlarının karantinaya alınması ya da güvenlik ağıyla korunması zorunlu kılınmıştı. Pazarlarda ise canlı kümes hayvanı satışı ile avcıların av kuşlarını kullanması da yasaklandı.