Fransa Cumhurbaşkanı Macron eleştiri oklarının hedefinde: Rusya’nın Ukrayna'da işlediği soykırımı reddetti!

Güncel
qha muhabir
13 Nisan 2022, 19:09
qha muhabir
13 Nisan 2022, 19:09

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rus ordusunun Ukrayna’da soykırım işlediğine dair söylemine karşı çıktı. Macron, Rusya’nın savaş suçu işlediğini ifade ederek, kanıtlarının ortaya dökülmesini istedi. Macron’un Ukrayna konusundaki riyakar tavırları uluslararası kamuoyunun gözünden kaçmadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna savaşında kararsız tavrına devam ediyor. Rusya’ya götürdüğü her teklifin reddedilmesi ve Ukrayna’ya hiçbir vaadini gerçekleştirememesi nedeniyle Macron, eleştirilerin hedefi haline geldi.

MACRON: RUS ORDUSUNUN SAVAŞ SUÇU İŞLEDİĞİ TESPİT EDİLDİ, ŞİMDİ SORUMLULUARI BULMAMIZ GEREKİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’yı desteklediğini söylerken bir yandan da Rusya’nın soykırım yapmadığını ve Ukrayna ile Rusya’nın kardeş olduğunu vurguladı. Barışçıl çözümün bu söylemleri dile getirmemek olduğunu öne süren Macron, Rusya’nın savaş suçu işlediğini kaydetti. Macron, “Rusya tek taraflı olarak son derece acımasız bir savaş başlattı. Rus ordusunun savaş suçu işlediği tespit edildi ve şimdi sorumluları bulmamız gerekiyor…” ifadelerini kullandı.

İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın Mariupol, Buça, İrpin, Gostomel ve birçok bölgesinde katliamlara imza attı. Yüz binlerce sivilin katledilip toplu mezarlara gömülmesi ise dünyada yankı uyandırmakta. Politik tutumunu belirleyemeyen Macron ise bu kez de işgalci Rusya’nın soykırımlarını reddetti.

UKRAYNA HALKI, MACRON’DAN KELİME TÜRETTİ: MACRONATE

Ukrayna, vaatlerini boşa çıkardığı ve iki yüzlülük yaptığı gerekçesiyle Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un adını temel alarak “Macronlaşmak”. Ukrain söylemiyle “macronate” kelimesini türetmişti. Macroneta kelimesi, “bir şey için çok fazla endişelenmek fakat hiçbir şey yapmamak” anlamı taşıyor.

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanacak? - Son Dakika Haberleri

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.