Foreign Policy: Ukrayna-Rusya Savaşı bir dünya savaşına dönüşebilir

Güncel
Manas
02 Mayıs 2022, 16:39
Manas
02 Mayıs 2022, 16:39

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Foreign Policy dergisi ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna-Rusya Savaşı çerçevesindeki stratejisini değerlendirdi. Makaleye göre ABD Başkanı Joe Biden’ın politikaları, Ukrayna’daki savaşı küresel bir savaşa dönüştürebilme potansiyeli taşıyor.

Foreign Policy dergisinde, 29 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan “Biden’s Dangerous New Ukraine Endgame: No Endgame” (Biden’ın Tehlikeli Yeni Ukrayna Oyun Sonu: Oyun Sonu Yok) başlıklı makalede ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden’ın stratejine dikkat çekildi. Foreign Policy’den kıdemli muhabir Michael Hirsh’ün kaleme aldığı yazıda, Biden’ın başlarda NATO ve ABD’yi direkt olarak çatışmaya sokmamak için temkinli davrandığı, ancak son dönemde Rusya’ya karşı daha sert bir tavır sergilediği belirtildi.

ANALİZE GÖRE BİDEN, RUS SALDIRGANLIĞINI CEZALANDIRMAYI VE SAVAŞ RİSKİNİ AZALTMAYI HEDEFLEDİ

Hirsh yazısında, “Biden’ın Rusya’yı zayıflatma stratejisinin Ukrayna savaşını küresel bir savaşa dönüştürüyor olabileceği” ifadesine yer verirken, Biden’ın Ukrayna’ı destekleyerek, “Rus saldırganlığını cezalandırmayı ve gelecekteki çatışma riskini azaltmayı istediği” belirtildi.