Finlandiya vatandaşları gönüllü askeri eğitime başladı: Rusya'nın yeni hedefi mi olacak?

Güncel
qha muhabir
01 Mayıs 2022, 09:30
qha muhabir
01 Mayıs 2022, 09:30

Finlandiya vatandaşları Lahti kentindeki kamp alanında silahlı askeri eğitime başladı. NATO’ya üye olması beklenen Finlandiya’da vatandaşlar, gönüllü olarak askeri eğitim alamaya devam edecek. Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda, Belarus sınırında ve işgal altındaki Kırım’da bulunan askeri birlikleri ile Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminde bulunması ve saldırıları nedeniyle özellikle Baltık ülkeleri risk altında hissediyor. Rusya’nın bu kapsamda, NATO’ya üye olmaması konusunda İsveç ve Finlandiya’yı uyarması da önemli bir parametre olarak göze çarpıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesi durumunda hoş karşılanacaklarını dile getirdi. Finlandiya ve İsveç’in Mayıs ortasında NATO’ya üye olması bekleniyor.

Vladimir Putin idaresindeki Rusya Federasyonu, 24 Şubat’ta Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik savaş başlatmıştı. Ukrayna’da binlerce sivilin ölümüne sebep olan işgalci Rus birlikleri kanlı savaşa üçüncü ayında da devam ediyor.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, bağımsız Ukrayna’nın NATO’ya üye olma konusundaki kararını Ukraynalı sivilleri katlederek gösteriyor. Ukrayna ordusu dünyada büyük yankı uyandıran Rus güçlerinin katliamlarına büyük direniş gösteriyor.

JENS STOLTENBERG: FİNLANDİYA VE İSVEÇ NATO’DA SICAK KARŞILANACAK

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 28 Nisan’da söz konusu savaşa dair açıklamalarda bulunmuştu. Stoltenberg, Putin’in savaş suçu işlediğini ve Ulusal Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğini vurgulamıştı.

Öte yandan Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın da NATO’ya üye olması konusunu ele almıştı. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına sıcak baktığını açıkladı. Stoltenberg, “NATO’ya üyelik başvurusu yapma kararı Finlandiya ve İsveç’in alacağı bir karardır. Eğer üyelik başvurusu yapmaya karar verirlerse Finlandiya ve İsveç NATO’da çok sıcak bir karşılama bulacaktır. Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, güçlü ve olgun demokrasilerdir” açıklamasında bulundu.

“RUSYA, BAĞIMSIZ ÜLKELERİN KARARLARINA SAYGI GÖSTERMİYOR”

Ülkelerin bağımsız bir şekilde hareket ettiklerinin altını çizen Stoltenberg, “Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’yı üyelik başvurusu yapmamaları için tehdit etmesi ve korkutması, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkına nasıl saygı göstermediğini sergiliyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, 20 Nisan’da Finlandiya’ya NATO’ya girmemesi konusunda nota vermişti. Soykırım yapan Rusya’nın uyarısını dile getiren Zaharova, “Hem kamuoyuna hem de diyalog kanallarını kullanarak iki ülkeye de tüm uyarılarımızı yaptık. Bunu önceden biliyorlar, bu yeni bir şey değil. NATO’ya katılmaları halinde nelere yol açacağı üzerine bilgilendirildiler” ifadelerini kullanmıştı.

FİNLANDİYA İŞGALCİ RUSYA’NIN SALDIRILARINA MI HAZIRLIK YAPIYOR?

Finlandiya vatandaşları Lahti kentindeki kamp alanında silahlı askeri eğitim almaya başladı. Gönüllü olarak eğitim alan Finlandiyalı bir vatandaş, “Bizim 5 milyon nüfusumuz var, eğer ülkemizi savunmak istiyorsak, çoğumuz silah kullanmayı öğrenmeliyiz” dedi.

İsveç ve Finlandiya’nın Mayıs ayı içerisinde NATO’ya üye olması bekleniyor.