Filistin Devlet Başkanı Abbas: Kudüs satılık değildir

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2020, 12:23
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ocak 2020, 12:23

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde barış planına tepki olarak “Kudüs satılık değildir” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.

Abbas, Washington yönetiminin “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı plan konusundaki tutumlarının değişmediğini vurgulayarak, “Hiçbir Filistinli Müslüman veya Hristiyan’ın (Trump’ın) bu planını kabul etmesi mümkün değil. ‘Yüzyılın Anlaşması’na bin kere hayır diyoruz.” dedi.

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı. Trump, sözde barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini ifade ederken planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu öne sürmüştü.

“SÖZDE PLANA BİN KERE HAYIR DİYORUZ”

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli liderlerle bir araya gelen Abbas burada yaptığı açıklamada, “Trump’ın bu saçma sözlerini duyduktan sonra ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan sözde planına bin kere hayır diyoruz.” ifadesini kullandı. Abbas, “Diz çökmeyecek ve teslim olmayacağız. Komplolar ve sözde barış planı başarısızlığa ve yok olmaya mahkumdur. Yeni bir hak doğurmayacak ve bağlayıcılığı olmayacaktır.” dedi. ABD’nin sözde barış planının Balfour Deklerasyonu’nun bir uzantısı olduğunu vurgulayan Abbas, uluslararası meşruiyete ve Filistin meselesiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarına bağlılıklarını sürdüreceklerini ve söz konusu planı akamete uğratmak için var güçleriyle çalışacaklarını kaydetti.