Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında 150 sanık için müebbet istemi

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
03 Mayıs 2019, 16:15
Ömer Cihad Kaya
03 Mayıs 2019, 16:15

15 Temmuz’da Atatürk Havalimanının FETÖ’cü (Fethullahçı Terör Örgütü) darbecilerce işgali girişimine ilişkin 150 sanıklı devam eden davada, sanıklara anayasayı ihlal ettikleri suçuyla müebbet hapis cezası istendi.

Kanlı darbe girişimi sırasında, 15 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da, Atatürk Havalimanını işgal etmek için harekete geçen ve bu esnada 2 kişiyi şehit ettikleri davaya ilişkin iddianameye göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ’cüler tarafından İstanbul’da uluslararası uçuşlara açık bulunan Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarının işgal edilmek istendiği vurgulanıyor.

İddianmeye göre bu amaçla Avrupa Yakası’ndaki Atatürk Havalimanı’nın işgal girişiminde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı birlikler ve Hava Harp Okulu’na bağlı bir grup askerin görev aldığı ifade edilerek darbeciler tarafından uluslararası hava alanlarının uçuşlara kapatılarak, hem Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkışlarını engellemek hem de ülke giriş çıkışlarının kontrol altına alınmak istendiği kaydedildi. Bununla birlikte uçuşların kontrol edildiği “Smart Kule” tabir edilen kontrol kulesinin de darbeci askerler tarafından zapt edilerek, hava sahasının kontrol altına alınmasının istendiği belirtildi.

İddianamede işgal eylemini icra etmeye çalışan sanıkların, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yaptıkları, söz konusu tugayda yapılan darbe girişiminin planlandığı toplantılara katılan sanık eski Yarbay Serbülent Eken ve sanık eski Albay Ömer Korkut’un Atatürk Havalimanı’nın işgalinden sorumlu olarak görevlendirildikleri bilgisi yer aldı.