FETÖ karşıtı faaliyetlerde bulunan TASC'ın hesabının askıya alınmasına tepkiler

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 11:12
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 11:12

ABD’de FETÖ karşıtı faaliyetlerde bulunan Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin (TASC) Twitter hesabı FETÖ’cülerin etkin örgütlenmesi ve manüpilasyonu ile askıya alındı. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından (YTB), Twitter’ın bu skandal eylemine tepki geldi.

FETÖ destekçilerinin Twitter’daki örgütlü saldırıları sonucu, ABD’de yaşayan Türklerin çatı kuruluşu Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin Twitter hesabı dün askıya alındı. Twitter’ın skandal kararına Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve YTB Başkanı Abdullah Eren tepki tepki gösterdi.

VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİSİ KILIÇ: KABUL EDİLEMEZ

Vaşinton (Washington) Büyükelçisi Serdar Kılıç, dün “TASC, Türk Amerikan Topluluğu’nun seçkin üyelerini temsil eden saygın bir kuruluştur. Bu, görüşlerini paylaştıkları meşru bir forum oluşturur. TASC hesabını askıya alma konusundaki kabul edilemez karar, ifade özgürlüğünün açık bir ihlalidir ve en kısa zamanda tersine çevrilmelidir.” ifadeleri ile tepkisini dile getirdi.

YTB BAŞKANI EREN: HANGİ ANLAYIŞ İLE AÇIKLANABİLİR?

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ise “TASC hesabının askıya alınması hangi demokratik anlayış ve iletişim özgürlüğü ile açıklanabilir?” sözleriyle Twitter’a tepkisini gösterdi.

HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK

TASC Başkanı Dr. Halil Mutlu, Twitter’ın bu adımına karşı hukuki işlem başlatacaklarını duyurdu. Mutlu, FETÖ destekçilerinin sosyal medya platformları üzerinden örgütlenerek gerçekleri manipüle ettiğini kaydetti.