Fatih'te bir Uygur silahlı saldırı ile öldürüldü: Olayın arkasındaki ilginç detay

11 Kasım 2019, 14:39

İstanbul Fatih’te bir Uygur Türkü silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Uygur Türkü Samet Erkin (Saimaiti Aierken), Turgut Özal Millet Caddesi’ndeki bir otelin önündeki çay bahçesinde otururken; kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.

Olay yerine araçla gelen şüpheliler, saldırının ardından yine aynı araçla otelin önünden uzaklaştı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralı, ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye kaldırılırken, polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Uygur Türkü Samet Erkin hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

ÖLDÜRÜLEN UYGUR’UN KIRGIZİSTAN’DAKİ YOLSUZLUK İLİŞKİLERİ

Bu olaydan sonra polisin olay yerindeki Kırgızistan elçiliğine ait bir araca şüpheli olarak gördüğü için el koyduğu öğrenildi. Kırgız basınına yansıya haberlere göre Samet Erkin, Kırgızistan’ın eski Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı Rayimbek Matraymov’un ortaklarından biriydi.

Samet Erkin’in, Kırgızistan’da Azattık servisinin yaptığı incelemeler sonucunda, “Abdıraz” adlı bir şirketin sahibi olduğu Batken şehrindeki marketlerden 700 milyon doları kara para aklama işlerinde kullandığı ortaya çıktı. Paraların izinin sürülmesi sonucunda, 2 milyon dolardan fazla bir miktarın Rayimbek Matraymov’un fonu olan İsmail Ata’ya aktarıldığı öğrenildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Departmanı Başkanı Ulanbek Dikanbayev, “Dışişleri Bakanlığı olarak Samet Erkin’in öldürüldüğü alanda bulunan aracın sahipliği hakkında Kırgızistan Başkonsolosluğundan bir cevap istedik.” ifadelerini kullandı.

Olay yerinde Kırgızistan Başkonsolosluğuna ait olduğu düşünülen siyah Range Rover marka bir araç bulunmuştu.

Kırgızistan
Samer Erkin
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: