Fatih sondaj gemisi, Türkali-5'te faaliyete başladı

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
13 Eylül 2021, 10:23
Ömer Cihad Kaya
13 Eylül 2021, 10:23

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, sosyal medya üzerinden, Fatih Sondaj Gemisinin yeni bir sahada faaliyete başladığını bildirerek, “Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5’te.” paylaşımını yaptı.

Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz’de bulunan Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5’te sondaja başladığı öğrenildi. Yeni bir sahada sondaj çalışmalarına başlayan Fatih Sondaj Gemisi, deniz dibindeki çok derin mesafelerde doğalgaz arama çalışmaları yapabiliyor.

Türkiye İçin Bir İlk Olan Fatih Sondaj Gemisi Hakkında Bilgiler - Ekşi  Şeyler

FATİH SONDAJ GEMİSİ

Fatih sondaj gemisi, keşif kuyusu olan Tuna-1’in ardından Türkiye’nin ilk derin deniz tespit kuyusu olma özelliği taşıyan Türkali-1’de 3 bin 920 metre sondaj derinliğine ulaşarak buradaki çalışmaları 77 günde bitirmişti.

İkinci derin deniz tespit kuyusu Türkali-2’de ise yine 3 bin 950 metre sondaj derinliğine ulaşılmasının ardından rezerv tespit çalışmaları 53 günde tamamlanmıştı.

Fatih sondaj gemisi bu iki tespit kuyusunun ardından yeni keşifler için Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Amasra-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi. Geminin, 28 Mayıs’ta Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-3’te, 31 Temmuz’da ise Türkali-4’te sondaja başladığı duyurulmuştu.