Farklı ülkelerden Kırım Tatar gençleri Ankara'da bir arada

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
21 Mayıs 2019, 13:20
Mehmet Berk Yaltırık
21 Mayıs 2019, 13:20

Dokuzuncu Kırım Tatar Gençlik Kurultayının (Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı) açılışı 21 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Kurultay 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırım şehitleri için dua edilerek başladı. Ardından Türkiye, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları okundu.

KURULTAYDA PROJELER VE TASARILAR TARTIŞILACAK

Açılış konuşmasını kurultayın organizasyon komitesi başkanı, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin yaptı. Şahin konuşmasında 1783’ten beri devam eden baskıların en tepe noktasının 1944 sürgünü olduğunu söyleyerek, Kırım Tatarlarının çeşitli ülkelere göç etme süreçlerini hatırlattı. İsmail Bey Gaspıralı’nın başlattığı ve Türk dünyasında yankı uyandıran fikirlerine değinen Şahin, Kırım Tatarlarının devletçilik mücadelesini, akabinde Sovyet dönemine tekabül eden baskıları anımsatarak 18 Mayıs 1944’teki “Kırım’ı yok etme” siyasetinin günümüzde de devam ettiğini kaydetti.

Kurultayın toplantı amacının genç Kırım Tatarlarını bir araya getirmek olduğunu söyleyen Şahin, kurultay esnasında belirli sunumların gerçekleştirileceğini söyleyerek, gelişmek için harekete geçmek gerektiğini, bunun için de belirli projelerin tartışılacağını ifade etti.

Kurultay esnasında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Enver Aydoğan da konuşma yaptı.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL: KURULTAYIN AMACI GENÇLERİ BİR ARAYA GETİRMEK

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) adına KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal gerçekleştirdiği konuşmada, dünya gündeminin hareketli olduğunu vurgulayarak bu çalkantıda Kırım ve Kırım Tatarları için neler yapılabileceğine değindi. Çeşitli ülkelerde yaşayan genç Kırım Tatarlarının tanışmaları için söz konusu kurultayın gerçekleştirildiğini ifade ederek, bu kurultayın vazifesinin Kırım için neler yapmak gerektiği üzerinde durmak olduğunu kaydetti. Konuşmasının sonunda katılımcılara KTMM’nin selamlarını iletti.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA’DAN İSMAİL BEY GASPIRALI VURGUSU

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andriy Sıbiga yaptığı konuşmasına Ukrayna ve şahsı adına kurultay katılımcılarını selamlayarak başladı. Gençliğin gelecekte oynayacağı role değinen Sıbiga, “Her zaman bir arada olun, geleceğimizi yaratan sizsiniz” dedi. Kırım’ın işgalinin 5’inci yıl dönümü ve sürgünün 75’inci yıl dönümüyle ilgili etkinlikler yaptıklarını hatırlatan Sıbiga, bu acıların unutulmaması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin stratejik ortaklığının önemine de değinen Büyükelçi Sıbiga, Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Günümüz savaşlarının medyada, bilgi alanında gerçekleştiğini söyleyen Sıbiga, bu açıdan söz konusu sahalarda da dayanışmanın önemli olduğunu belirtti.

Kırım Tatarlarının Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerinin derinleşmesini sağlayan bir köprü olduğunu, Ukrayna’nın da bunun farkında olduğunu söyleyen Sıbiga, onların haklarını kazanmalarının önemli olduğunu ifade etti. Konuşmasını İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, fikirde, işte birlik!” sözünü Türkçe söyleyerek bitirdi.

ŞAHİN: “KURULTAY BİR İSTİŞARE VE TARTIŞMA PLATFORMU”

Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin konuşmasında

Kırım Tatar halkının gerçek dostu Büyükelçi Sıbiga’yı aralarında görmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen şahin, Ukrayna’daki son seçimlerin neticesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Kırım Tatar halkının anayasal hakları ve statü konusunda,yeni devlet başkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Tatarlarına yönelik davranışının olumlu olacağını umduğunu da ifade etti. Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin gelişmesinde Kırım Tatarlarının köprü görevi görmeye devam edeceğini de vurguladı.

Gençlik kurultayı yapı olarak farklı olduğunu söyleyen Kırım Derneği Genel Başkanı Şahin, “Burada bir seçim yok. Burada seçilecek olan insanlar Kırım Tatar gençlerini temsil etmiyor, burası bir platform. İstişare ortamı. Kurultay karar ve istişare organıdır Türk halklarında.” hatırlatmasında bulundu.

“SADECE MİLLİ HAREKET OLARAK DEĞİL İNSAN HAKLARI HAREKETİ OLARAK DA YOLBAŞÇI OLDUK”

“Halkımızın vazifesi ağır” diyen Şahin, Kırım Tatarlarının tarihi derinliği, devleti olan bir halk olduğunu belirtip bu aşamaların ardından şimdi çoğu Kırım Tatarının 15 ülkeye dağılmış vaziyette olduğunu söyledi. En fazla sayıda Kırım Tatarının Türkiye’de yaşadığını belirten Şahin, birleşmenin bir mecburiyet olduğunu ifade etti.

Şahin, Kırım Tatarlarının sadece milli hareket olarak değil insan hakları hareketi olarak da yolbaşçı olduğunu söyleyerek büyük bir nam kazandıklarını ifade etti.


KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ TÜRKİYE’DE İLK KEZ RESMİ OLARAK ANILACAK

15 ayrı ülkeden genç Kırım Tatarlarının bir araya geldiği etkinlik, 24 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek. 21 Mayıs 2019 tarihinde Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 75. yılının Türkiye’de ilk kez resmî devlet programıyla anılacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi birlikte etkinlik düzenleyecek.


Haber: Esma Kasar / Görüntü: Emrah Aksel