“Farklı düşünen Kırım Tatarlarının evlerine geliyorlarsa, bir gün bizim evimize de geleceklerini anlıyorduk”

02 Kasım 2019, 14:53

Kırım Haber Ajansı (QHA) için hazırlayan Anastasiya Gevko

İnsan hakları savunucularının verilerine göre en az 95 Kırımlı siyasi nedenlerden ötürü Rusya veya işgal edilen Kırım’daki hapislerde alıkonuluyor. Söz konusu siyasi tutsakların 67’si Kırım Tatarı. 

Kırım Haber Ajansı (QHA), eşleri ve oğulları hapislerde alıkonulurken siyasi tutsakların ailelerinin neler yaşadığını anlatan hikayeler dizisini yayınlamaya başlıyor.

İlk görünüşte sadece tutsak listelerinde belirtilen bir isim olarak algılansalar da, bunların sadece bir isim olmadığı, her ismin kendi hikayesine sahip olduğunu göstermek için bu insanların hikayelerini anlatmak çok önemli.

Siyasi tutsak Server Zekiryayev ailesi ile beraber çiçek işi yapan bir işletmeci. Gül ve karanfil yetiştirip Kırım’da satıyordu. Bundan önce yıllarca Bahçesaray’daki Kırım Tatar okulunda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışıyordu.

Bahçesaray’da 11 Ekim 2017’de Kırım Tatarlarının evlerine yapılan toplu baskılar sonucunda Zekiryayev tutuklandı ve 205.5 Madde (Hizb-ut Tahrir davası) kapsamında suçlandı. Çok çocuklu aileye tahsis edilen sosyal yardımın yatırıldığı banka hesabı kapandı.

Siyasi tutsak Server’in eşi Zarema Zekiryayeva anlatıyor:

Ben, en çok çocuğu olan siyasi tutsak Server Zekiryayev’in eşiyim.

Tutuklanmayı bekliyor muyduk sorusuna evet cevabını veririm. 2014’te hukuki alan değiştikten sonra, bütün değişimlerden sonra, şehrimizde gerçekleşen aramalardan sonra farklı düşünen Kırım Tatarlarının evlerine geliyorlarsa bizim evimize de geleceklerini anlıyorduk.

2017’de geldiler. Server’i aldılar. On üç çocuğu babasız bıraktılar.

Rus işgalciler evi aramaya geldikleri sabah biz evliliğimizin yıl dönümünü ve küçük oğlumuz İbrahim’in ilk yaş gününü kutluyorduk.

Ben o zaman on üçüncü çocuğuma hamileydim. Bu yüzden benim küçük kızım Ayşe babasını görmedi. Onun nasıl göründüğünü bile bilmiyor, sadece fotoğraflarda gördü.

Server’in sağlık durumuyla ilgili hala bir bilgim yok. Son defa tutukluluk süresini uzatma duruşmasında yaklaşık üç ay önce görüştük.

Şimdi Rostov’a sevk edildi, avukatla bağlantımız yok. Çünkü avukat ziyarete henüz gitmedi ve hiçbir bilgiye sahip değilim. Sadece diğer çocuklar ve diğer avukatlardan ailesine selam söylediğini duyuyorum.

En yakın zamanda bütün yalanların ortaya çıkacağını ve haksız yere suçlananların ailelerinin, halklarının yanına kendi vatanlarına döneceklerine inanıyorum.

Bunlara da bakın: