Farit Zakiyev, yeni bir davayla tehdit ediliyor

Haberler
E. K.
07 Mayıs 2021, 18:13
E. K.
07 Mayıs 2021, 18:13

Hakkında alınan zorunlu çalışma cezasını sağlık durumu nedeniyle tamamlayamayan Kazan Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, hakkında yeni bir dava açılmakla tehdit ediliyor. İşe gitmemekle suçlanan Zakiyev’e 5 Mayıs’ta hipertansif kriz teşhisi konulup 12 Mayıs’a kadar “işe gidemez” raporu verildi.

1552 Kazan Şehitlerini Anma günü dolayısıyla gündem dışı konuşma yapılması gerekçesiyle Aralık 2020’de 60 saat mecburi hizmet cezasına çarptırılan Tatar İçtimai Merkezi (Bütün Tatar Toplum Merkezi) Başkanı Farit Zakiyev, sağlık durumu nedeniyle cezasını tamamlamadığı için hakkında yeni bir dava açılmakla tehdit edildi. Azatlık Radyosu’nun haberine göre, 6 Mayıs 2021 sabahı, icra memurları Farit Zakiyev’in evine geldi ve zorunlu çalışmadan kaçındığını öne sürerek aktivisti zorla Rusya Federal Yargı İcra Servisi’nden (FSSP) götürmek istedi. İcra memurları geldiğinde Farit Zakiyev’in evde olmadığı, akrabalarının görevlilere Zakiyev’e verilen hastalık raporunu sunduğu ancak görevlilerin bu raporu almadığı aktarıldı.

SAĞLIK SORUNLARI YÜZÜNDEN İŞE GİDEMİYOR

Görevliler, aileye aktivistin davasını mahkemeye taşıyacaklarını ve mecburi hizmetten kaçtığı için yargılanacağını söyledi. 60 saat zorunlu çalışma cezasının infazı sırasında, 66 yaşındaki aktivist Zakiyev’in sağlık sorunları yaşamaya başladı: tansiyonu yükseldi ve daha sonra hipertansif kriz teşhisi kondu. Zakiyev’e, teşhisin sadece 5 Mayıs’ta konulmasına rağmen, 23 Nisan’dan beri hasta olduğuna dair elinde rapor olduğunu ve bu süre boyunca işe gitmediğini kaydetti.