Evge filminin galası Kıyiv'de yapıldı

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2019, 11:35
Anife Bilal
06 Kasım 2019, 11:35

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki “Oskar” sinemasında dün Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in çektiği “Evge” filminin galası yapıldı.

Galaya; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukraynalı yönetmen, eski siyasi tutsak Oleg Sentsov, Kırım Tatar şarkısı Camala, Ukrayna milletvekili ve şarkıcı Svyatoslav Vakarçuk, sporcu, Ukrayna milletvekili Jan Balanyuk ve diğerleri katıldı.

“FİLMİMİZ, KIRIM KONUSUNU HEM UKRAYNA HEM DE YURT DIŞINDA GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Film gösteriminden önce konuşan yönetmen Nariman Aliyev, “Filmimizin, Kırım ve Kırım Tatarlarının konusunu hem Ukrayna hem de yurt dışında gündeme getirmeye yardımcı olduğu için çok mutluyum. Film üzerinde çalışan tüm ekibe teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu film de olmazdı.” diye konuştu.

Gösterimden sonra Facebook üzerinden film ile ilgili düşünceleri paylaşan Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova, “Savaş sırasında, savaşla ilgili film çekmek büyük bir cesaret hatta büyük bir cüret. Yanımızda bombalar patlamasa da ve hayatımız bazen çok eğlenceli olsa da her gün yaşadığımız savaş hakkında… Ne de olsa savaş, savaştır. Oğlunu savaşta kaybeden filmin ana karakteri Mustafa da bunu kesin biliyordu. Savaş her birimizin evine geldiği gibi, onun Kırım’daki evine de geldi… Herkesin hikayesi ve kayıpları farklı…” ifadelerini kullandı.

“KIRIM TATARLARININ HAYATINDA OLDUĞU GİBİ FİLMİN SONU DA TRAJİK”

Kırım Tatar yönetmen Nariman Aliyev’in yaşına göre çok olgun bir film çektiğini vurgulayan Bekirova, “Eleştiri yapmadan aynı zamanda süslemeden, hikayenin gerçeğini anlatmak çok zor ve bu çok büyük bir yetenek. (Tarihi gerçekleri arayan bir profesyonel olarak bunu biliyorum). Aynı Kırım Tatarlarının hayatında olduğu gibi filmin sonu da trajik… Ancak ufukta görünen güneşin doğuşu, bir umudu da doğuruyor. Babasını ve abisini kaybeden Alim, gözyaşları dökse de artık sonsuza dek değişti.” dedi.