Evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıkları ödemeleri ne zaman?

25 Temmuz 2020, 13:11

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Selçuk, evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıkları ödemelerinin Kurban Bayramı’ndan önce yapılacağını açıkladı.

ÖDEME TARİHLERİ ÖNE ÇEKİLDİ

Bakan Selçuk, yazılı açıklamasında, yaşlı ve engelli aylıklarının peşin olarak her ayın 5’i ila 9’u arasında ödendiğini hatırlattı.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın 31 Temmuz-3 Ağustos’a denk gelmesi nedeniyle evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıklarının ödeme tarihlerini öne çektiklerini belirtti.

Bakan Selçuk, “Bu yıl mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle ağustos ayı ödemelerini öne çektik. Herkes için tek bir günde, 29 Temmuz’da ödemeleri yapacağız.” dedi.

1.4 MİLYON YAŞLI VE ENGELLİ FAYDALANACAK

Bakan Selçuk, evde bakım ödemelerinin de 29 Temmuz’da yapılacağını bildirerek ağustos ayı engelli ve yaşlı aylıklarından 768 bin yaşlı, 636 bin engelli olmak üzere toplam 1,4 milyon vatandaşın faydalanacağını aktardı.

2022 sayılı kanun kapsamındaki aylıklara ilişkin geçen yıl vatandaşlara yaklaşık 10 milyar lira ödeme gerçekleştirildiğine işaret eden Selçuk, bu yıl bu tutarın yaklaşık 12 milyar liraya ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Evde bakım hizmeti ödemelerinden de 535 bin engelli vatandaşın faydalanacağını belirten Bakan Selçuk, toplamda 827 milyon lira ödeme yapılacağının altını çizdi.

engelli maaşı
Evde bakım hizmeti ödemeleri
kurban bayramı
Bunlara da bakın: