Estonya, Rusya ile imzalanan sınır anlaşmasını onaylamayacak

07 Ocak 2020, 18:53

Estonya Parlamento Başkanı Henn Polluaas, parlamentonun Rusya ile var olan sınır anlaşmasının onaylanmayacağını öne sürdü.

Estonya Parlamentosunun Tartu Antlaşmasıyla çelişen belgeyi onaylamayacağını ve bu tutumunun Rusya’nın eylemlerine bağlı olarak değişmeyeceğini belirten Polluaas, “Koalisyonun tutumu; sınır anlaşmasının onaylanması konusunda ilerlemeyeceğiz.” diye kaydetti.

Koolisyona göre, anlaşmanın onaylanması Estonya’nın 1920 yılındaki Tartu Antlaşması sonrasında Estonya sınırları içine dahil edilen İvangorod ve Peçorsk bölgelerinden vazgeçmesine yol açacak.

Tartu Antlaşmasına göre, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, Peçorsk ve Pskovsk bölgelerini ayrıca şu an ki Leningrad bölgesinin bir kısmını Estonya’ya devretmişti. Ancak 1940’ta Estonya, Sovyetler Birliğine dahil edildikten sonra ilgili bölgeler Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyetine bağlandı.

Mavi çizgi ile Estonya’nın modern sınırı belirtiliyor
Kırmızı çizgi ile Tartu Antlaşması çerçevesinde belirlenen Estonya sınırı

Yaklaşık 11 senedir devam eden müzakerelerden sonra iki ülke Estonya-Rusya sınırı konusunda 2005 yılında anlaşmaya vardı. O yıl sınır anlaşması da imzalanmıştı ancak anlaşma oylamaya çıkarıldıktan sonra Estonyalı milletvekilleri önsözde 1920 Tartu Antlaşmasını hatırlattı. Bu şartlarda Moskova attığı imzayı geri çekmişti. Anlaşmanın yürürlüğe girme süreci ise yasal olarak eksik kaldı.

Müzakereler 2012 yeniden yapılmaya başladı. Şubat 2014’te iki ülkenin Dışişleri Bakanı yine sınır anlaşmasını imzaladı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için iki ülkenin parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.


devlet sınırı
Estonya
Rusya
sınır anlaşması
Bunlara da bakın: