Estonya Parlamentosundan Kırım Platformu'na destek

Haberler
E. K.
19 Temmuz 2021, 13:18
E. K.
19 Temmuz 2021, 13:18

Estonya Parlamentosunun Ukrayna ile dostluk grubu, Ukrayna yönetiminin Kırım Platformu girişimini ve onun parlamento boyutunu destekledi. İlgili açıklama, grubun tüm üyeleri tarafından imzalandı.

Estonya Parlamentosunun Ukrayna ile dostluk grubu, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından başlatılan Kırım Platformu girişimini ve Platformun parlamento boyutunu destekledi. Grubun tüm üyeleri tarafından imzalanan ilgili açıklama, 16 Temmuz’da Estonya Parlamentosunun resmi internet sayfasında yayımlandı. Açıklamada, “Girişimin, özellikle Kırım Platformu’nun ilk zirvesinin 23 Ağustos 2021’de Kıyiv’de gerçekleştirileceği göz önüne alındığında, uluslararası kuruluşlar, demokratik toplumlar ve benzer tutumlara sahip ülkeler için Platforma desteklerini ifade etmeleri için bir fırsat olacağını umuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VURGU YAPILDI

Kırım Platformu’nun nihai stratejik hedefinin, Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak olduğu belirtilen açıklamada, “Kırım’daki durumun uluslararası toplumun odak noktasında tutulması gerektiğine, dengeli bölgesel güvenliğin ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğünün sağlanması konusunun en önemli konu olarak kalmaya devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.” denildi.

RUSYA’NIN ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYMASI KINANDI

Estonya-Ukrayna Dostluk Grubu, Kırım’ın yasa dışı ilhakını, Kırım Tatarlarına yönelik etnik ayrımcılık ve milli azınlıklara yapılan baskı başta olmak üzere insan hakları ihlallerini, Rusya Federasyonu’nun uluslararası hukuku hiçe saymasını kınamaya devam ettiğini kaydetti. Bunun yanı sıra Estonya-Ukrayna Parlamentolararası Dostluk Grubu, ülkelerin Kırım Platformuna katılımının daha etkin bir şekilde katılımı sağlamak için Platformun parlamento boyutunun temas merkezi olmaya karar verdiğini belirtti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.