Estonya Parlamentosu: Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı durdurmalı

Güvenlik
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 10:51
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 10:51

Estonya Parlamentosu (Riigikogu), Ukrayna toprak bütünlüğünü destekleyen bir kararı kabul etti. Kararda, parlamento uluslararası toplumu Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koşulsuz olarak desteklemeye davet etti.

Estonya Parlamentosu (Riigikogu), dün Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyen bir kararı kabul etti. Karar için 67 milletvekilli “evet” oyu kullandı. Belgede şu ifadelere yer verildi:

2014 yılında Ukrayna, sonuçları henüz ortadan kaldırılmamış olan, sebepsiz saldırganlığın kurbanı oldu. Avrupa’daki güvenlik tehditleri hızla artmaya devam ediyor. Estonya Parlamentosu Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını şiddetle kınıyor… Estonya Parlamentosu tüm devletleri kayıtsız şartsız Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye çağırıyor.”

ESTONYA’DAN UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK

Bunun yanı sıra kararda, Avrupa Birliği veya NATO üyesi olmayan hiçbir ülkenin örgütlerin genişlemesini veto etme hakkına sahip olmadığı vurgulanarak, “Ukrayna’nın uluslararası kuruluşlara üyeliği Ukrayna’nın ve bu kuruluşların kararıdır, üçüncü tarafların bu konuda oy kullanma hakları yoktur” denildi.

Ayrıca parlamentonun kabul ettiği kararda, Avrupa’da barışı sağlamak için Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını durdurması gerektiği belirtildi.