Estonya’nın yeni Dışişleri Bakanından Rusya yaptırımlarını artırma teklifi

Güncel
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 13:00
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 13:00

Estonya’nın yeni Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Avrupa Birliğine (AB), Rusya’ya uyguladığı yaptırımları artırması için teklif götürmeye hazırlanıyor.

«Eesti Paevaleht» gazetesi için verdiği röportajda, 14 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları toplantısında Rusya’ya yönelik yaptırımları artırma konusunu gündeme getirmeye planladığını aktaran Reinsalu, “Rusya son on yıl içinde komşu ülkelerine karşı güç kullanan nükleer bir devlet.  Ülkelerin egemenliklerini ve toprak bütünlüklerine destek vermek ve bu tür saldırılara uygun bir şekilde cevap verilmesi Estonya’nın yararına. Bu yüzden ben, Dışişleri Bakanlığından, Minsk anlaşmalarını ihlal ederek işgal edilen Kırım ve Donbas’ta kolaylaştırılmış prosedüre göre pasaport dağıtmaya başlayan Rusya’ya karşı olası ek önlemleri analiz etmelerini istedim.” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA UKRAYNALILAR İÇİN “VATANDAŞLIK SÜRECİNİ” KOLAYLAŞTIRMIŞTI

Bilindiği gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Mayıs imzaladığı kararla farklı kategorilerdeki Ukrayna vatandaşlarına, Rus vatandaşlığının kolaylaştırılmış prosedüre göre verilmesini onaylamıştı.

Karara göre, artık Kırım ve Sivastopol’de (Akyar) doğup büyüyen, 18 Mart 2014 tarihinden önce bu bölgelerin dışına çıkan Ukrayna vatandaşları, onların öz ve üvey evlatları, eşleri ve ebeveynleri bu hakka sahip olabilecek.

KREMLİN, DONETSK VE LUGANSK SAKİNLERİNİ İÇİN RUSYA VATANDAŞLIĞI KONUSUNU YASALAŞTIRMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Putin, uluslararası normları çiğneyerek 24 Nisan 2019 tarihinde imzaladığı kararname ile, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırmıştı. Daha sonra  Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Moskova’nın tüm Ukrayna vatandaşlarına pasaport verme ihtimalinin üzerinde durulduğunu belirten Putin, konu hakkında “Tüm Ukraynalılara kolaylaştırılmış yolla Rusya vatandaşlığı vermeyi düşünüyoruz” cümlesini sarf etmişti.