Estonya Dışişleri Bakanı'ndan AB'ye Rusya yaptırımları konusunda dayanışma çağrısı

Güncel
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 13:35
Anife Bilal
17 Haziran 2019, 13:35

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Avrupa Birliğini (AB) Rus işgali altındaki Kırım hakkında birleşik bir tutum sergilemeye davet etti.

“AVRUPA BİRLİĞİNİN DIŞ POLİTİKADAKİ GÜÇLÜ SESİ, DÜNYADAKİ GÜVENLİĞİN GARANTİSİDİR”

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Reinsalu’nun, bugün Lüksemburg’da Avrupa Birliği mensubu meslektaşlarıyla bir araya geleceği duyuruldu. Toplantıda, AB’nin güvenlik politikası ve dış politikası önceliklerinin ele alınacağı aktarıldı.

Öte yandan, AB’de yapacağı toplantı hakkında konuşan Urmas Reinsalu, “Görüşmede odaklanılacak en önemli soru ‘Avrupa Birliğinin dış politikasını birleşik ve etkili bir şekilde yürütmesini nasıl sağlayabiliriz?’ olacak. Avrupa Birliğinin dış politikadaki net ve güçlü bir sesi, dünyadaki güvenliğin en önemli garantisidir. Estonya, tüm üye ülkelerin AB’nin ortak dış politikasının oluşturulmasında eşit bir şekilde katılım sağlamalarının çok önemli olduğunu düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“YAPTIRIMLAR, ULUSLARARASI HUKUK İHLALLERİ KONUSUNDA EN ETKİLİ ARAÇLARDAN BİRİ”

Estonya Dışişleri Bakanı, görüşmede yakın Avrupa ve Atlantik işbirliğinin Avrupa güvenliği için çok önemli olduğunu ve Rusya konusunda dayanışma sergilenmesinin önemini vurgulamayı planladığını aktardı. Bakan Reinsalu, “Kırım’ın işgalinden sonra AB, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin en önemli destekçilerinden birisi oldu. Yaptırımlar, ağır uluslararası hukuk ihlallerine karşılık verme konusunda en etkili araçlardan biri kalmaya devam ediyor. Rusya’nın Minsk anlaşmalarını uygulama ve çatışmaları durdurma konusunda somut adımlar atıncaya kadar bu tutuma uymaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.