Estonya'dan Türkiye'ye destek mesajı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
29 Şubat 2020, 17:31
Mehmet Berk Yaltırık
29 Şubat 2020, 17:31

Estonya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sven Jurgenson, İdlip’te faaliyet gösteren Türk kuvvetlerine yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını ve bir kere daha Türkiye ile olan dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Estonya’nın BM Daimi Temsilcisi Jurgenson, İdlip’teki saldırının ardından acil toplanan BM Güvenlik Konseyi öncesi Estonya, Belçika, Fransa, Almanya ile eski BMGK üyesi Polonya adına ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Jurgenson, açıklamasında Türk askerine yönelik saldırıyı kınayarak Türkiye ile olan dayanışmalarını bir kere daha dile getirdiklerini söyleyip, hayatını kaybeden Türk askerleri için taziye dileklerini iletti. Söz konusu saldırıların Rusya ve Rusya destekli Suriye rejiminin, sivillere karşı sonuçlarını göz ardı ederek uyguladıkları askeri stratejilerini her şekilde sürdürdüklerini göstergesi olduğunu da belirtti.

TARAFLARA ÇAĞRI

Suriye rejimine askeri operasyonlarını durdurma çağrısı yapan Jurgenson, Suriye rejimine ve Rusya’ya uluslararası insani hukuka saygı duymaları çağrısında bulundu. BM’yi de Suriye’nin kuzeybatısında acil ateşkes için ilgili taraflarla ilişkilerini yoğun bir şekilde hızlandırmaya davet etti.

Suriye’de askeri bir çözümün bulunmadığını vurgulayan Estonya’nın BM Daimi Temsilcisi, İdlip’teki meydana gelen krizle ilgili atılacak adımlara binaen Türkiye ve Suriye’nin diğer komşularıyla koordinasyonu sürdürmeye devam edeceklerini de söyledi.

SURİYE-RUSYA CEPHESİNDEN TÜRK ASKERİNE HAİN SALDIRI!

Türk ordusunun Suriye’nin İdlip bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura Rusya ve Suriye tarafından hava saldırısı düzenlendi. Resmi açıklamaya göre şu ana kadar 36 Mehmetçik şehit oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında acil güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. 

ÇAVUŞOĞLU, STOLTENBERG İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen hain saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Saldırının müsebiblerinden Rusya tarafından ise Türkiye’ye yönelik suçlamalar gelmeye başladı. Türkiye’nin Soçi mutabakatını ihlal ettiği öne sürülürken, Rus porpaganda medyası ise Türkiye’nin şehit edilen iki asker için intikam hazırlığında olduğu iddia edilerek, Türk askerine yapılan saldırıya karşı zemin hazırlanmaya başlandı. Ayrıca Türk ordusuna ait bir İHA’nın düşürüldüğüne de yer verildi.