Estonya'dan AB'ye "Rusya yaptırımları" artırma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
16 Şubat 2021, 12:19
Anife Bilal
16 Şubat 2021, 12:19

Estonya Parlamentosu (Riigikogu), Rusya Federasyonu’ndaki otoriter eğilimler nedeniyle Avrupa Birliğine çağrı yaparak; yaptırımların artırılması teklifi yaptı.

Estonya Parlamentosu 15 Şubat 2021 tarihinde, “Avrupa Birliği’nin ortak dış politikasının desteklenmesi ve Rusya’daki sivil özgürlüklerin savunulmasına dair” başlıklı kararı kabul etti. Kararda, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları artırması çağrısı yapıldı. Karara 62 milletvekili destek verdi ve üç milletvekili karşı çıktı.

ESTONYA’DAN AB’YE RUSYA YAPTIRIMLARI ÇAĞRISI

Söz konusu belgede, “Riigikogu, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi için Rusya’ya gerçek nüfuz sağlamak amacıyla AB üye ülkelerini uluslararası düzeydeki yaptırımları güçlendirmeye çağrısı yapıyor. Riigikogu, AB üye ülkelerini Rusya’daki sivil toplumu desteklemeye ve korumaya çağırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi AB, Rusya ile yaşadığı Navalnıy krizine dair yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. AB’nin, aralarında Putin’e yakın isimlerin de bulunduğu Rus yetkililere karşı uyguladığı yaptırımların genişletilmesini konusu, 22 Şubat 2021 tarihinde düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda karara bağlanacak.