Estonya Cumhurbaşkanı, BM Genel Kurulu'nda Kırım'ın işgalini tanımadıklarını vurguladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 13:34
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 13:34

Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, BM Genel Kurulu’nun 76. Oturumu’nda konuşma gerçekleştirdi. Estonya Cumhurbaşkanı, Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakını tanımadıklarını vurguladı.

BM Genel Kurulu’nun 76. Oturumunda, Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, 22 Eylül 2021’de dünya ülkelerine seslendi. Kaljulaid, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadıklarını ifade ederek, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek verdi.

“UKRAYNA’NIN GÜVENLİĞİ, BİZİM GÜVENLİĞİMİZDİR”

Cumhurbaşkanı Kaljulaid, “İşgal altındaki Kırım’ı ve Ukrayna’nın doğusundaki durumu unutmamalıyız. Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakını tanımama politikası konusunda istikrarlıyız ve tereddütsüz destekliyoruz. Güvenlik konusu, bölünemez ve bütündür. Ukrayna’nın güvenliği, aynı zamanda bizim güvenliğimizdir. BM Güvenlik Konseyi’nin seçilmiş bir üyesi olarak ülkem (Estonya), Rusya’nın Donbas’taki saldırganlığı ve Kırım’ın yasa dışı ilhakı konularını Güvenlik Konseyi’nin gündeminde tutmaya devam ediyor ” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, BM Genel Kurulu’nun, Donbas ve Kırım ile ilgili sorunları çözme platformlarından biri olduğunu bildirmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın BM Genel Kurulu oturumuna katılmak üzere ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında, “Kırım tüm müzakerelerde kırmızı çizgimizdir” cümlesini sarf ettiğini hatırlattı.

BM Genel Kurulu 76. Oturumu, 14 Eylül 2021’de başladı. BM Genel Kurulu’nun genel tartışma oturumu, 21-27 Eylül tarihleri ​​arasında yapılacak.