Estonya Başbakanı Kaja Kallas: Rus saldırganlığının bedelini artırmalıyız

Güncel
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 20:11
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 20:11

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, uluslararası toplumu Ukrayna çevresindeki durumun kötüleşmesi halinde “Rus saldırganlığının bedelini artırma” çağrısında bulundu. Krizin diplomasi yoluyla çözüleceği konusundaki umutlarını dile getiren Başbakan, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına hazır olmalıyız” ifadesini kullandı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefon görüşmesi yaptı. Taraflar görüşmede, Ukrayna sınırlarındaki durum ve NATO’nun Baltık Denizi bölgesindeki caydırıcılığının güçlendirilmesi konularını ele aldı. Estonya Bakanlar Kurulu basın servisinden yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında Estonya Başbakanı Kaja Kallas şu ifadeleri kullandı:

“Elbette diplomasinin Ukrayna’ya yönelik Rus saldırısını önleyeceğini umuyoruz. Öte yandan Rusya’nın bundan vazgeçmeyeceği gerçeğine hazırlıklı olmalıyız. Müttefikler ve ortaklar, bağımsız bir devletin egemenliği ihlal edildiğinde ne olacağı konusunda net sinyaller gönderdi. Rusya için saldırganlığın bedelini artırmak önemli.”