Eskişehir Odunpazarı’na Ukrayna’dan kardeş ziyareti

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 19:03
Mehmet Berk Yaltırık
22 Ocak 2022, 19:03

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ile Fastiv Belediye Başkanı Netyajuk, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’u ziyaret ettiler.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Fastiv Belediye Başkanı Muhaylo Netyajuk, 21 Ocak 2022’de Odunpazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir dizi ziyaret gerçekleştirmek adına Eskişehir’e geldiler. Daha önce 2021 Aralık ayında imzalanan Kardeş Belediye İşbirliği Protokolü ile Odunpazarı ve Fastiv belediyelerinin kardeş belediye olmalarının akabinde, söz konusu ziyaret vesilesi ile çevrimiçi gerçekleştirilen imza töreni ve toplantıların ardından ilk yüz yüze görüşme yapıldı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’u makamında ziyaret eden Ukrayna heyeti, ağırlıklı olarak Kırım’ın işgali ve Kırım’a dair konuşarak Kırım kültürünü yaşatmak için Odunpazarı Belediyesi ile ortak çalışma yapılabileceği meselesini de ele aldılar. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarete Bodnar ve Netyajuk’un yanı sıra Müşteşar Denis Zolotarov ve Başkatip Boris Uvarov katıldı.

Odunpazarı Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Ukrayna Ankara Büyükelçisi ve Fastiv Belediye Başkanı ile Ukrayna heyetini Eskişehir’de ağırlamanın kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Başkan Kazım Kurt, ziyaretleri için teşekkür ederek konuklarına Odunpazarı ve Eskişehir’i anlattı. Başkan Kurt, “Türkiye ve Ukrayna arasındaki kardeşliği pekiştirecek adımlar attık. Fastiv ile kardeş belediye protokolü imzaladık. Umarım, önümüzdeki süreçte de yüz yüze görüşmeleri gerçekleştirerek söylediğiniz işbirlikleri konusunda olumlu adımlar atarız. Türkiye için de Kırım Halkı için de Ukrayna’nın toprak bütünlüğü önemli. Bugünler de belli sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Umarım dünyanın demokratik güçleri bu dengeyi korur. Kırım’da yaşayan soydaşlarımız bizim için önemli. Atalarımızın, dedelerimizin yaşadığı topraklar, şu anki durumları ile ilgili endişelerimiz var. Kırım’ın yeniden Ukrayna topraklarına katılması onlar için de bir güvence. Bu nedenle bu ziyaret önemli. Geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

BODNAR VE NETYAJUK TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

Ukrayna, Türkiye ve Eskişehir arasında gerçekleşecek yatırım ve işbirliği için ziyaretlerinin önemli olduğunu söyleyen Ukrayna Büyükelçisi Vasıl Bodnar, “Bu işbirliğini gerçekleştirmek için buradayız” diye kaydetti. Ziyaretleri vesilesi ile Türkiye’de yaşan Kırım Tatarları ile bağlantılarının da güçlenebileceğini söyleyen Bodnar, bu fırsatı kendilerine sağladığı için Başkan Kurt’a teşekkür etti. Ayrıca Kırım kültürünün yaşatılması için Ukrayna’da ve Türkiye’de gerçekleştirdikleri etkinlik ve çalışmaları anlataral Başkan Kurt’u söz konusu etkinliklere davet etti.

Başkan Kurt’a daveti ve ev sahipliği için teşekkür eden Fastiv Belediye Başkanı ise “Her şeyden önce size teşekkür etmek istiyorum. Sizin sayenizde bizim işbirliğimiz gelişmekte. Bu işbirliği farklı alanları kapsıyor ve çok taraflı” dedi. Avrupa Konseyi çerçevesinde Odunpazarı Belediyesi ve Fastiv Belediyesi arasında gençleri birleştiren bir proje düzenlediklerini belirten Netyajuk, “Yine sizin sayenizde Fastiv Belediyesi ve Türk İş adamları derneği arasında bir mutabakat imzalandı. Bu mutabakat çerçevesinde ekonomik yatırımlarla ilgili etkileşimlerde bulunacağız” diye kaydetti. Haziran ayında Kırım Tatarlarına destek vermek için bir etkinlik düzenleyeceklerini de ifade eden Netyajuk, Başkan Kurt’u etkinliğe davet ederek “Bu konuda da sizinle etkileşimde bulunacağız. Hem size hem de sizin vasıtanızla Türk halkına zor zamanlarımızda bizi desteklediği için çok teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Ziyaret sonrasında Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt ve Fastiv Belediye Başkanı Netyajuk,2021 Aralık ayında çevrimiçi olarak imzaladıkları Kardeş Belediye İşbirliği Protokolü’nü birbirlerine takdim ettiler.