Eskişehir'de 47'nci Geleneksel Kırım Gecesi coşkusu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ocak 2022, 01:12
Mehmet Berk Yaltırık
24 Ocak 2022, 01:12

Eskişehir’de Eskişehir Kırım Derneği tarafından Geleneksel Kırım Gecesi’nin 47’incisi düzenlendi. Etkinliğe Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt ve Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

EEskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği tarafından, ilki 1975 yılında gerçekleştirilen Kırım Gecesi’nin 47’ncisi 22 Ocak 2022 tarihinde düzenlendi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt ve çok sayıda Kırım Tatar sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Eskişehir The Garden Event& Wedding Salonu’nda Özberkay Turizm’in katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, Şebnem Sezer, Mesut Girgin, Nurcan Yılmaz Türkiye’den tanınmış sanatçılar ve Kırım’dan sanatçılar şarkılarıyla, Kırım Tatar gençler Kırım Tatar halk danslarıyla geceye renk kattılar.

Adeta bir balo havasında gerçekleştirien gecede yapılan etkinliklerle, Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası gelenekleri bir kere daha yaşattı. Misafirlerin pistte oynadıkları kaytarmalar ve diğer Kırım Tatar halk oyunları, Kırım ezgileri, karşılıklı şınlama yani atışma gibi Kırım gelenekleri icra edildi. Kırım Tatar kalpakları, Kırım Tatar fesleri, Kırım Tatar ve Türkiye bayraklarıyla, tarak tamgalı ve gök renkli kaşkollarla salona yoğun bir coşku hakimdi. Büyükelçi Bodnar ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt, hediye edilen kalpak ve Kırım atkılarıyla fotoğraf çekildiler.

Bir kültürü yaşatmanın ve Kırım’dan uzakta Kırım’a aidiyet duyan, taşıyan insanların bir araya gelmelerinin neşesini taşıyan, sevinç dolu anların nakşedildiği fotoğraf kareleri:

(Fotoğraflar: Nedim Ergün Kırımlı)

KIRK YEDİNCİ GELENEKSEL KIRIM GECESİNDEN KARELER