Eski siyasi tutsaklar Primov ve Vaitov Moskova'da gözaltına alındı

23 Ocak 2020, 14:39

Bulundukları cezaevinden serbest bırakılan ve Kırım’daki evlerine doğru yola çıkan eski siyasi tutsak Kırım Tatarları Rüstem Vaitov ve Nuri Primov’un, Moskova’daki havalimanında gözaltına alındığı bildirildi.

Kırım Dayanışması teşkilatından yapılan açıklamada, “Nuri Primov ve Rüstem Vaitov, Moskova’daki havalimanında bir araya geldi. Havalimanında ikisi de bir süre için gözaltına alındı. Eski siyasi tutsakların gözetim altında olduğu için polisler bunun ‘standart bir prosedür’ olduğunu söyledi.” diye bildirildi.

Öte yandan açıklamada Vaitov ve Primov’un aileleri ve yakınlarının, eski siyasi tutsakları Kırım’da karşılamaya hazırlandığını ifade edildi. Kırım Tatarlarının sosyal medyada “Hoş geldiniz, Rüstem ve Nuri!” yazılı pankartlarla fotoğraflar paylaştığı belirtildi.

Bilindiği üzere,  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından baskı kurmak amacıyla başlatılan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanarak 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Rüstem Vaitov ve Nuri Primov 22 Ocak 2020 tarihinde Rus cezaevlerinden bırakıldı. Hapis cezası sona eren Primov ve Vaitov bundan sonra 8 yıl idari denetim altında kalacaklar.


Kırım Tatarları
Nuri Primov
rüstem vaitov
Bunlara da bakın: