Eski siyasi tutsak Volodımır Baluh: "Tedavi sürecim bir yıl devam edecek"

16 Eylül 2019, 17:14

Ukraynalı aktivist Volodımır Baluh, Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019 tarihinde “35’e 35 formülü” ile gerçekleşen esir ve tutuklu değişiminden sonra serbest bırakıldı. 

Baluh, Rus işgali altındaki Kırım’da 2016 yılında evinde arama yapıldıktan sonra tutuklanmıştı. Rus işgalciler Baluh’un evinde mermi ve patlayıcı buldukları iddia etti. Fakat aktivistler ve avukatlarının verdiği bilgiye göre Ukrayna yanlısı aktivistin tutuklanmasına yol açan gerçek sebep Baluh’un işgal edilen Kırım’daki evine Ukrayna bayrağı asması oldu.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Baluh esir değişimi sürecini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) Rusya’ya karşı açacağı davaları ve Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile ilk görüşmesini anlattı.

Takas edileceğinizi ne zaman anladınız?

Bir şeylerin döndüğünü anlıyordum… Fakat, Lefortovo tutuk evi nasıl bir yer anlamalısınız. Tecritte bulunuyorsun, hiçbir bilgiye sahip değilsin. Hiçbir şey hakkında hiçbir şey bilmiyorsun. Sadece kitap isteyebilirsin. Bir gün Ukrayna konsolosu geldiğinde ve ben geçici kimlik için imza attığımda esir değişimiyle ilgili bir şeylerin olacağını anlamıştım. Ancak ondan sonra 9 gün belirsizlik içinde geçti. Sadece umut ediyordum. 

Değişim günü nasıl geçti? O gün neler yaşandı?

Cumartesi sabah saat 4.00’de eşyalarımı toplamamı söylediler. O sırada nereye götürüleceğimi bilmiyordum. Otobüse bindirildiğim zaman orada Oleg Sentsov’u, Oleksandr Kolçenko’yu, Klıh’ı, Karpyuk’u, Panov’u gördüm… O zaman değişimin yapılacağını anladım.


Kremlin yanından geçerek havalimanına götürüldük. Daha sonra bir uçağın indiğini ve bize yaklaştığını gördük. Ondan sonra eve uçtuk.

Doktorlar sağlık durumunuz hakkında ne söylüyor?

Ben kendimi iyi hissediyorum. Ama biraz daha hastanede kalmam gerekecek. Belki bir iki hafta daha. Fakat tedavi sürecim yaklaşık bir yıl devam edecek. Sürekli hastanede tutulmayacağım ama her üç haftada bir belirli işlemler için hastaneye gelmem gerekecek.

Hapisteyken Ukrayna’da yaşanan olayları takip ediyor muydunuz?

Rus basınında düzgün bir kaynak yoktu. Sadece bana yazılan mektuplar vardı, ama onlar da kontrolden geçiyordu bu yüzden mektuplar pek bir şey yazılmıyordu. Sadece avukatlardan kısa bilgiler alabiliyordum.

Bundan sonra ne yapmayı, nerede yaşamayı düşünüyorsunuz? 

Bundan sonra Kıyiv’de (Kyiv) kalacağım bu kesin. Ama planlarım konusunda net bir şey söyleyemem, daha bu konuda bir karar veremedim.

AİHM’ye Rusya’yı şikayet etmeyi düşünüyor musunuz?

Tabii ki, bu konuda işlerin büyük kısmı yapıldı. Avukatlarla biraz kendime geldikten sonra bu işlere devam etmek üzere anlaşmıştık. 

Havalimanında sizi Cumhurbaşkanı Zelenskiy karşıladı. Onunla ilgili ilk izlenimleriniz nelerdir? 

Bu konuda net bir şey söyleyemem. Havalimanında her şey çok karışıktı. Aslında bir insan hareketlerine göre değerlendirilir. Daha önce yaptığı işlerle onu tanıyorum. Ancak Cumhurbaşkanı olarak onu şimdilik değerlendiremem, bunun için çok az zamanım vardı. Biliyorsunuz ülkemizde demokrasi var bu yüzde çeşitli bilgi kaynaklarına ulaşılabiliyor. Tüm bilgileri incelemek için daha çok zamana ihtiyacım var. Zamanla net bir fikir oluşturacağımdan eminim ve siz bunu mutlaka öğrenirsiniz.

Rus baskısı
SİYASİ TUTSAK
Ukrayna
Volodımır Baluh
Bunlara da bakın: