Eski siyasi tutsak Ümerov: Rus işgalindeki Kırım’da tehlike altında olan insanların sayısı artıyor

Güncel
Elvina Khalilova
01 Şubat 2020, 15:17
Elvina Khalilova
01 Şubat 2020, 15:17

İşgal edilen Kırım’da Rusya tarafından yürütülen nüfusun demografik yapısının değiştirilmesi hedefi, her yıl Kırım nüfusunun daha büyük bir kısmını kapsıyor.

Yakın zamanda Ukrayna, işgal edilen Kırım nüfusunun yarımadadan baskılarla kaçmaya zorlanması nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesine 7’nci bildirimi gönderdi. 

Rusya, Kırım’dan yasa dışı şekilde siyasi tutsakları çıkararak bir yerde onun yakını olmayan Kırımlıların da yarımadayı terk etmelerini sağlayacak koşullar yaratıyor. 

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, eski siyasi tutsak İlmi Ümerov, Kırım Haber Ajansına (QHA) verdiği röportajda, işgalden sonra Kırım’ı kimlerin terk ettiğini, Rus işgal idaresinin insanların Kırım’ı terk etmesi için nasıl koşullar yarattığını, bunların hangi amaçla yapıldığını ve nasıl durdurabileceğini anlattı. 

Bilindiği gibi Ümerov’un kendisi de Rus baskı politikasından dolayı yarımadayı terk etmek zorunda kaldı. Üç yıldır o Ukrayna’da yaşıyor, çünkü onun Kırım’a girmesi yasak.

-Kırım işgalinden sonra yarımadayı terk etmek zorunda kalan insanların sayısı ve nerelere gittikleri belli mi?  

-Kırım’dan gidenlerin tam sayısını bilmiyoruz. Yaklaşık 30 bin Kırım Tatarı ve aynı sayıda da diğer milletlerden kimseler. Çoğu Ukrayna’ya gidiyor, bazıları Türkiye’ye, bir diğer kısmı da başka ülkelere. İlk önce Rusya ve Rusya hükûmetini kabul etmeyenler gidiyor. 

Hizb-ut Tahrir Grubuyla alakası olanlar da yarımadada kalmamayı tercih ediyor, çünkü bu örgüt Rusya’da yasaklı durumda. Bir kısmı cezai kovuşturmadan korkarak başka yerlere taşındı. 

Baskı nedeniyle çoğu gazeteci de Kırım’da kalamadı. Bir tek Mıkola Semena var, ama o da büyük ihtimalle çıkacak oradan. Askere zorla alınma ihtimali olan gençleri de aileleri Kırım dışına göndermeye çalışıyor.  Bir de öğrenciler var. Onlar dünyada tanınan (denkliği bulunan) bir eğitim almak amacıyla başka ülkelere gidiyor. 

Küçük bir grup ise Rusya’ya girişi yasaklananlardır. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Refat Çubarov, İsmet Yüksel, Sinaver Kadırov vb. Onlar Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesini tanımadıkları için Kırım’a giremiyor.

-Rusya kasıtlı hareket ediyor diyebilir miyiz? Neyi amaçlıyor? 

-Tabii ki kasıtlı. Çünkü onlara Kırım nüfusu gerekmiyor. Kırım nüfusunu yarım milyona düşürüp, orada Rus askeri üslerini arttırmak istiyorlar. Kırım’da turizm geliştirme niyetleri yok sanırım. Kırım onlar açısından tüm dünya için tehdit oluşturan askerileştirilmiş (silahlandırılmış) bir yarımadadır. 

-Kırımlıları Kırım’dan gönderirken işgalciler (Kırım’a) Rusları getiriyor. Onların sayısı belli mi ve onların Kırım’a gelmesinin amacı ne?

-Bunun iki nedeni var. Birincisi Kırım’da demografik göstergeleri değiştirmek. Çeşitli tahminlere göre Kırım’da işgalden önce yaşayan 60-70 bin kişi yarımadayı terk etti, onların yerine de 300 ila 500 bin kadar Rus getirildi. 

İlk önce, Rusya Kırım’da kendisini destekleyen kişiler olmasını istiyor. İkinci olarak, Rusya Kırım’daki nüfusa güvenmiyor. Çünkü Ukrayna zamanında yaşayan bu insanlar fikir özgürlüğünün ne olduğunu biliyor. Rusya’yı destekleyenler de Rusya onlar için bir şey yapacak diye düşünüyor, ancak Rusya onlar için hiçbir şey yapmayacak. 

-Ukrayna ve uluslararası topluluk Kırım’dan Ukrayna vatandaşlarının uzaklaştırılmasını nasıl durdurabilir? 

-Ancak Rusya Kırım’dan çıksa. Rusya gidene kadar Kırım’da durum değişmeyecek.

Onların orada olması yasa dışı. Biz bu konuda mahkeme davası açsak da ve bu mahkemeyi kazansak da hiçbir şey değişmeyecek. Ama bunu yapmalıyız, çünkü mahkeme kararları Kırım’ın serbest bırakılması yolunda yardımcı olacaktır.