Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ: Rusya, Ukrayna için savaşı göze alır

Güncel
_QHA Ankara
20 Aralık 2019, 13:03
_QHA Ankara
20 Aralık 2019, 13:03

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kanal İstanbul, Karadeniz stratejileri ve Kırım üzerine bir televizyon kanalında önemli değerlendirmelerde bulundu.

2008-2010 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Kanal İstanbul projesi kapsamında HaberTürk Kanalında yayınlan “Nedir Ne Değildir” programına katıldı. Büyük devletlerin Karadeniz stratejilerinin detaylı olarak ele alındığı programda, Ukrayna ve Kırım üzerine önemli değerlendirmelerde bulunuldu. 1936 yılında imzalanan Montrö Anlaşmasının, Karadeniz’de hüküm süren barışın teminatı olduğu hususunu vurgulayan emekli Genelkurmay Başkanı Başbuğ, “Montrö büyük bir kazanım” dedi.

“TÜRKİYE SAVAŞ ALANI OLUR”

Başbuğ Montrö’nün önemine vurgu yaparak, “Montrö Anlaşması olmasaydı, Türkiye 2. Dünya Savaşında savaş alanı olurdu. Açık söylüyorum. Olası bir Rus- Amerika çatışmasında, Türkiye savaş alanı olur. Düşünün 2. Dünya Savaşı’nda Alman Donanması Karadeniz’e girebilseydi, bugün durum ne olurdu? Bu kurallar bozulursa başımıza bela olur. Türkiye savaş alanı olur.” diye konuştu.


“KARADENİZ RUSYA İÇİN VARLIK NEDENİ”

Ukrayna’ya yönelik tehditleri ve Kırım’ın işgalini de değerlendiren emekli General İlker Başbuğ, “Amerika Karadeniz’de varlığını artırmak istiyor. Son NATO zirvesinde bu yönde hükümler var. Bunun sebebi sadece Rusya değil. Amerika, Karadeniz üzerinden İran’a yanaşmak istiyor. Rusya için ise Karadeniz varlık sebebidir. 2008’de Gürcistan, 2014’de Kırım’ın işgali ile Rusya’nın müdahalelerini yaşadık. Eğer Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’yı yitireceğine inanırsa, bunun için savaşır. Bunu varlık nedeni sayar. Çünkü, bu iki ülkenin kaybı Karadeniz’in kaybıdır. Bunun için savaşır.” görüşünü savundu.