Eski cumhurbaşkanı Ermenistan yönetimini suçladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 19:33
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 19:33

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Ermeni işgaliyle ortaya çıkan Dağlık Karabağ meselesine ilişkin Ermenistan yetkilerini suçlayıcı ifadelere yer vererek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koçaryan, Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği toprakları terk etmemek için Azerbaycan ile girdiği savaşa yönelik, “Yetkililer savaşı kaçınılmaz kılmak için her şeyi yaptı.” diyerek Erivan yönetiminin Türkiye’yi Dağlık Karabağ’daki savaşa çekmek istediğini de ifade etti.

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, dün Ermenistan medyasından Five TV kanalına Azerbaycan ordusunun 44 günde Ermeni güçlerini yenmesiyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı hakkında konuştu. Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, çatışmalarla ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu.

“PAŞİNYAN SAVAŞI KAÇINILMAZ HALE GETİRDİ”

Koçaryan, Ermenistan’ın savaştan kaçınabileceğini ancak Başbakan Nikol Paşinyan yönetiminin savaşı kaçınılmaz hale getirmek için her şeyi yaptığını kaydetti.
Paşinyan yönetiminin tutarsız açıklamalarının Ermeni tarafının istekleri konusunda kafa karışıklığı yarattığını vurgulayan Koçaryan, bu tutumun taraflar arasındaki müzakereleri çıkmaza götürdüğünü belirtti. Koçaryan, bu şartlar altında savaşın Ermenistan’ın süreci tıkaması sonucunda çıktığına dair zihinlerde soru işareti bırakmadığını ifade etti.

“ERMENİSTAN BAŞBAKANI DOĞRUDAN SUÇLU”

Ermenistan yetkililerinin Azerbaycan’ın Karabağ operasyonunu meşrulaştırdığının altını çizen Koçaryan, hükumetin kasıtlı olarak bu savaşa gidip gitmediği sorusuna, “Sanırım bu hükumet iktidarda kaldığı sürece bu gerçeği bilmeyeceğiz” cevabını vererek, “Ermenistan başbakanının her iki konuda da doğrudan suçlu” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ SAVAŞA SOKMAK İÇİN UĞRAŞTI, BAŞARAMADI”

Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan Karabağ çatışmalarından dolayı Paşinyan yönetimini suçlayan eski Cumhurbaşkanı Koçaryan, Türkiye ile ilgili de dikkat çeken ifadeler kullandı.
Koçaryan, Erivan yönetiminin Türkiye’yi Dağlık Karabağ’daki savaşa çekmek istediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ermenistan, müzakereleri tıkadı. Türkiye’yi doğrudan savaşa sokmak için uğraştı, başaramadı. Yaptıklarıyla Azerbaycan’a uluslararası meşruiyet kazandırdılar.”

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza attı.
Ermenistan ordusu 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da Kelbecer’den, 1 Aralık’ta ise Laçın’ı boşalttı.