Eski Almanya Başbakanı Schröder'den küstah açıklama

Güncel
Anife Bilal
16 Haziran 2019, 12:48
Anife Bilal
16 Haziran 2019, 12:48

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Kırım’daki Rus işgalini “yasal” olarak nitelendirdi. Ayrıca eski Bakan, Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlık yüzünden Rusya’ya uygulanan yaptırımların iptal edilmesi çağrısında bulundu.

ESKİ BAKAN’DAN KÜSTAH AÇIKLAMALAR

Alman Bild gazetesine göre, Branderburg’ta 12 Haziran tarihinde üyesi olduğu Sosyal Demokrat Partisinin (SPD) seçim öncesi etkinlikleri çerçevesinde konuşan Schröder, “Kırım eski Rus toprağı. Sovyetler zamanında Kırım’ın nereye bağlı olduğu önemli değildi. Ancak şimdi durum farklı.” dedi.

Kırım’ın Rusya’ya “bağlanması” için yasal gerekçenin getirilebileceğini iddia eden Schröder, yarımadanın güya “halkın oylamasıyla” Rusya’ya bağlandığını bu nedenle Rusya’nın Kırım’ın ilhakının “saldırgan bir eylem olarak görülmemesi” gerektiğini ileri sürdü.

Eski Başbakanının sözlerini Bild gazetesi, “Bu insan hala Almanya adına mı yoksa artık Moskova adına mı konuşuyor?” şeklinde duyurdu.

Haberde, “Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı işgalini, ‘bu siyasetçi iş adamı’ tamamen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi koruyor” ifadeleri kullanılırken; Schröder’in Putin’in yakın arkadaşı olduğu ve onun yıllardır Rus devlet şirketleri (Gazprom, Kuzey Akımı, Rosneft) lehine hizmet ettiği ayrıca SPD seçim kampanyasını Kremlin tutumu reklamı için kullandığı belirtiliyor.

Eski Başbakan Schröder yaptığı konuşmada, Ukrayna’da savaş başlattığı için Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini iddia etti ve Kırım’ın Rus işgalinin kabul edilmesi gerektiğini ima etti.

Öte yandan haberde, “Eski Başbakan, sık sık Rusya’nın dış politikasını savunuyor. Branderbur’da yaptığı konuşmada Schröder açıkça Putin’in temsilcisi gibi konuştu ve Ukrayna’ya ait yarımadanın işgalini yasal olarak gösterdi.” sözleri de kaydedildi.