ESKADER'den Türk Edebiyatı Genç Sanat dergisine ödül

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 18:27
Mehmet Berk Yaltırık
21 Nisan 2019, 18:27

Genel yayın yönetmenliğini Kırım Tatarı bir gencin -Enver Aykol- üstlendiği Türk Edebiyatı Genç Sanat dergisi “Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği” tarafından Elektronik Yayıncılık dalında ödüle layık görüldü.

Türk Edebiyatı Vakfının bünyesinde hazırlanan Genç Sanat dergisi edebiyat ve sanat alanında gençlerin önüne açmayı ve sanat dünyasında seslerini duyurabilmelerini amaçlıyor.

Üçüncü (Nisan 2018) sayısında İsmail Bey Gaspıralı’yı ve Tercüman gazetesini kapaklarında ağırlayan dergide Kırım Tatar edebiyatı, tarihi ve kültürü üzerine de pek çok yazı yayımlandı. Genç Sanat dergisi aynı zamanda Cengiz Dağcı’nın 100. yaşını da “Sadık Turan” dosyası ile kutladı.

Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği, (ESKADER) Genç Sanat dergisini ödüle layık görme sebeplerini şu sözlerle açıkladı:

Her ay elektronik olarak yayımlanan Türk Edebiyatı Genç Sanat dergisi, çoğu üniversite öğrencisi olan genç yeteneklere ait şiir, hikâye, deneme, makale ve sinema eleştirilerine yer vererek bu gençlerin yılları içinde usta kalemlere dönüşmesi yolunda verimli bir zemin oluşturuyor.

Dergide usta sanatçılarla yapılan röportajlar da gençlerin ustaların tecrübelerini öğrenmeleri ve yetişmeleri hususunda önem arz ediyor. Gençlerin usta kalemlere dönüşmesi yolunda internet ortamında bir köprü vazifesi gören Türk Edebiyatı Genç Sanat dergisi, bu yoldaki emeğinden ötürü teşvik ödülüne layık görülmüştür.”

Genç Sanat dergisi, Kırım Tatar edebiyatı, kültürü ve tarihi üzerine yazıları tedev.gencsanat@gmail.com adresine beklediğini duyurdu.