Esirleri taşıyan otobüsler, Donbas'taki kontrol noktasında

29 Aralık 2019, 12:31

Ukrayna ile sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri arasında gerçekleşecek olan esir değişimi çerçevesinde esirler otobüslerle 29 Aralık 2019’da Donbas’taki “Mayorskoye” kontrol noktasına getirildi.

Rusya’nın propaganda medyası İnterfaks haber ajansının aktardığına göre, sözde cumhuriyetlerin temsilcileri, esir değişiminin ilk önce sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Ukrayna arasında, sonra sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Ukrayna arasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Ukraynalı gazetecilere akreditasyon verilmediği için esir değişiminin gerçekleştirileceği noktaya girmelerine izin verilmedi.

ZELENSKİY, ESİR DEĞİŞİMİ BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 28 Aralık 2019’da Ukrayna’nın İvano-Frankivsk şehrine gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde Ukrayna ile sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri arasındaki esir değişiminin 29 Aralık’ta yapılacağını bildirmişti.

İlgili açıklama Cumhurbaşkanlığı Ofisinin Facebook hesabında paylaşılmış, Zelenskiy’in, “Esir değişimi yarın gerçekleşmeli. Onu bekliyoruz. Şimdilik liste tamamlanmadı” ifadelerini kullandığı aktarılmıştı.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı esir değişimi konusunun bu yılın en zor görevlerden biri olduğunun da altını çizmişti.

ÇUBAROV: ESİR DEĞİŞİMİ LİSTESİNDE HİÇ KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK YOK!

Kırım Tatar Milli Meclis, (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, daha önce 2019 yılının sonuna kadar Kıyiv ve Rusya kontrolündeki sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DNR ve LNR) arasında gerçekleştirilecek esir değişimi listesinde Kırımlı kimsenin yer almadığını ifade etmişti.

Konuya ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, “2019 yılının sonuna kadar Kıyiv (Kyiv) ve Moskova arasında esir değişimi sırasında serbest bırakılacaklar arasında Kırım’da yaşarken işgalciler tarafından alıkonulan kimse olmayacağı belli. 65’ten fazla Kırım Tatar siyasi tutsaktan hiç kimse değişim listesine eklenmemiş. Mesela, toplam 65 yıla mahkum edilen Teymur ve Üzeir Abdullayevler, Rustem İsmailov, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov. Kırım’da alıkonulan Ukraynalılar da serbest bırakılmayacak. Onların arasında Ukrayna aktivisti Oleg Prihodko ve gazeteci Mıkola Semena’da var.” ifadelerini kullanmıştı.

Çubarov’un aktardığı bilgilere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi esirlerin değişimi konusunda ne Kırım Tatar Milli Meclisi, ne de Kırım siyasi tutsakların akrabalarıyla müzakere yapmadı.

Donbas
esir
esir değişimi
Ukrayna
Bunlara da bakın: