Esir alınan Ukraynalı denizcilerin davası Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinde incelenecek

Haberler
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 10:38
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 10:38

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi Başkanı, üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’ya geçici tedbirlerin uygulanmasının görüşüleceği duruşmanın tarihini belirledi.

Facebook üzerinden açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yelena Zerkal, “Açık duruşma 10-11 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşecek. Karar Mahkemenin resmi internet sitesinde yayınlanacak.” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN ESİR ALDIĞI UKRAYNALI DENİZCİLERE NE OLMUŞTU?

Ukrayna bir hafta önce, Kerç Boğazı yakınlarında kasım 2018’de Rusya tarafından esir alınan Ukrayna gemilerini ve Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise yaptığı açıklamada, Ukrayna resmi makamlarının uluslararası mahkemeden, birkaç hafta içinde Rusya’yı Ukraynalı denizciler ve Ukrayna gemilerini serbest bırakmaya mecbur tutma ve Moskova’nın eylemlerini yasa dışı olarak kabul etme kararı almasını beklediğini belirtmişti.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.
Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.