Esed ve Rusya, İdlib'te yine sivillere saldırdı: Ölü sayısı artıyor

20 Aralık 2019, 10:22

Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 13 sivil hayatını kaybetti, en az 40 sivil yaralandı.

Rejim uçakları Maaretinuman ilçesi, Cercenaz beldesi, Deyr Sünbül, Frikye, Serce, Bzabor, Binin, Hantutin, Naciyye, Kinidde, Gadafe,Tel Mennis, Ebu Mekki, Tuh ve Rebia köylerine saldırı düzenledi. Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları da Maaretinuman kırsalı, Serakib ilçesi, Maarşurin, Han Es Sübül, Deyr Garbi, Semke ve Merdih köylerini vurdu.

BİR YANDA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI, BİR YANDA BOMBARDIMAN

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden alınan bilgiye göre, Maaretinuman’da 6, Merdih köyünde 4, Deyr Sünbül’de 2 ve Han Es Sübül’de bir olmak üzere toplam 13 sivil hayatını kaybetti, en az 40 sivil yaralandı. Sivil Savunma ekipleri, olay yerinde arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürürken yoğun bombardıman devam ediyor.

KASIM AYINDAN BU YANA SALDIRILAR SÜRÜYOR

Esed rejimi ve Rusya, kasım ayı başından bu yana Halep’i Şam’a ve Lazkiye’ye bağlayan M4 ile M5 kara yolları arasında yer alan sivil yerleşimlere havadan ve karadan sistematik saldırılar düzenliyor.

Bunlara da bakın: